Letensberg Gidej, vendos rekord të ri të botës

Futboll

Letensberg Gidej, vendos rekord të ri të botës

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 19:00
Letensberg Gidej, vendos rekord të ri të botës

Atletja nga Etiopia, Letensberg Gidej, vendosi rekord të ri të botës në gjysmëmaratonën e zhvilluar në Valenci të Spanjës.

Atletja e mirënjohur nga Etiopia, mbylli garën e gjysmëmaratonës me kohë 1 orë, 2 minuta e 52 sekonda, duke tejkaluar rekordin e vendosur nga Rut Çepengetiç, për më shumë se një minutë.

Për atletën nga Etiopia, që ka fituar medaljen e bronzit në Lojrat Olimpike në Tokio, në 10 mijë metra, aktualisht është rekordi i tretë i botës në 3 disiplina të ndryshme.

Ajo ka kohën më të mirë edhe në dispilinën e 5 mijë dhe 10 mijë metra.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat