Ndërron jetë ylli i “Mad Men”, Robert Morse

Futboll

Ndërron jetë ylli i “Mad Men”, Robert Morse

Më: 21 prill 2022 Në ora: 20:39
Robert Morse

Aktori Robert Morse, i cili filloi karrierën e tij në Broadway dhe më pas u bë një yll i ‘Mad Men’, ka vdekur në moshën 90-vjeçare.

Lajmi u konfirmua nga Jordan Bell i agjencisë së talenteve BRS/Gage, i cili tha se Morse “vdiq në paqe në shtëpi pas një sëmundjeje të shkurtër”.

Në Broadway, Morse filloi rolin e J. Pierrepont Finch në “How to Suceed in Business Without Really Trying”, për të cilin ai fitoi një çmim “Tony”.

Gjashtë vjet më vonë, në 1967, ai luajti në versionin filmik të të njëjtit muzikal. Morse gjithashtu fitoi një çmim “Tony” për shfaqjen e tij të vitit 1990 me shfaqjen “Tru” , në të cilin ai luajti Truman Capote. Ai u nominua për tre çmime të tjera “Tony” gjatë gjithë karrierës së tij.

Gjenerata e ardhshme, megjithatë, do ta njohë atë nga hiti i televizionit “Mad Men”, në të cilin ai luajti Bertman Cooper, ikona e reklamave dhe partneri themelues i Sterling Cooperm roli i cili i dha atij pesë nominime për “Emmy”.

Interpretimi në skenë kishte një rëndësi të madhe për Morse, i cili e quajti veten një “komedian muzikor”.

Aktori u shfaq për herë të fundit në Broadway në një ripërpunim të vitit 2016 të “The Front Page”. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat