Rikthehet Ansu Fati

Futboll

Rikthehet Ansu Fati

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 14:42
Rikthehet Ansu Fati

Sezoni 2022/23 duhet të jetë përcaktues për Ansu Fatin. Barcelona ka shpresa të mëdha në të.

Sezoni i kaluar duhet të ishte ai në të cilin, si numri 10 i ri i katalanasve, të merrte barrën kryesore të klubit, por dëmtimet përsëri e penguan. Ky vit, më në fund, duhet të jetë viti i përparimit të tij.

Sa herë që ka qenë në dispozicion, Ansu Fati ka performuar mirë. Ai ka treguar se është i aftë të jetë lojtari që mund të bëjë diferencën që Barcelonës i nevojitet kaq shumë.

Problemi është se disponueshmëria e tij ka qenë shumë e kufizuar për shkak të lëndimeve. Për shembull, sezonin e kaluar ai humbi 35 ndeshje për shkak të lëndimit. Një sezon më parë, 47.

Kjo mungesë disponueshmërie e ka penguar atë të bëhet ylli që të gjithë mendojnë se mund dhe do të jetë.

I vetëdijshëm për situatën e tij dhe se përgatitja e mirë fizike mund të bëjë diferencën për të mos u lënduar më, Ansu Fati ka punuar shumë këtë verë dhe nuk i ka ndërprerë stërvitjet pavarësisht pushimit veror.

Ai e ka vënë veten në duart e trajnerit fizik Raul Fernandez dhe është parë duke punuar në fshatin e tij përkrah lojtarit të Benficas, Umaro Embalo.

Ansu nuk dëshiron të kalojë sikur sezonet e fundit dhe po bën gjithçka që mundet për ta shmangur atë.

Për më tepër, ideja e tij është që t’i bashkohet parasezonit që nga dita e parë, pavarësisht se ka më shumë kohë pushim për shkak se ka shkuar në detyrë me kombëtaren spanjolle në fund të sezonit të kaluar.

Më pas, Luis Enrique preferoi ta mbante në rezervë, pavarësisht se lojtari tashmë ishte mjaftueshëm në formë për të luajtur disa minuta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat