Media e Lituanisë: Fillimi i rrugëtimit evropian në Prishtinë 

Futboll

Media e Lituanisë: Fillimi i rrugëtimit evropian në Prishtinë 

Nga: Kemajl Goca Më: 5 korrik 2022 Në ora: 16:15
Media e Lituanisë: Fillimi i rrugëtimit evropian në Prishtinë 

Ka mbërritur dita e shumëpritur për skuadrën dhe tifozët e Zhalgirisit, të martën në mbrëmje skuadra nis sezonin e ri ndërkombëtar. Testi i parë është në Kosovë ndaj kampionit të këtij vendi, Ballkanit”, shkruan në faqen e mediumit lituan “Respublika”.

Ndeshja mes Ballkanit dhe Zhalgiris, zhvillohet në kuadër të rrethit të parë të kualifikueseve për Champions League.

“Fillimi i rrugëtimit evropian në Prishtinë!

Të hënën në mëngjes, pasi kanë mbërritur në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës, ku do të zhvillohet ndeshja, lojtarët e Zhalgiris kanë mbajtur në mbrëmje një seancë stërvitore në stadiumin kombëtar me emrin ‘Fadil Vokrri’.

Edhe pse gjatë ditës këtu ishte 33 gradë, në mbrëmje termometri ra rreth dhjetë gradë dhe përgatitja për ndeshjen nuk shkaktoi asnjë shqetësim. Futbollistët e Zhalgiris nuk mund të ankoheshin në kushte të tjera”, shkruan më tej.

“Udhëtimi ishte i mirë, komod. Moti këtu është i mirë, hoteli është gjithashtu shumë i mirë, ushqimi ishte i mirë. Në stërvitje u ndje se ekipi ishte i përgatitur mirë. U stërvitëm mirë, mezi po e presim ndeshjen. Bari ishte i mirë, pak i butë por i mirë. Në Vilnius luajmë në një sipërfaqe artificiale, është gjithmonë bukur të kalosh në një sipërfaqe natyrale”, rrëfeu përshtypjet e tij pas stërvitjes mbrojtësi Mario Paveliçius.

"Klubi Ballkani garon në Therandë në Kampionatin Kombëtar, por për kërkesat e UEFA-s do të duhet të luajë në Prishtinë, përkundër kësaj, pritet që ndeshjen me Zhalgiris ta ndjekin 4-5 mijë shikues.

Zhalgiris fitoi ndeshjet e fundit në kampionat, por M. Paveliçius paralajmëroi se kjo mund të mos thotë shumë”, shkruan media lituane.

Trajneri i Zhalgiris, Vladimir Çeburins, është pyetur para ndeshjes se a do t'u jepte përparësi fakti që Kampionati në Kosovë përfundoi para disa muajsh dhe lojtarët e Zhalgirisit e zhvilluan ndeshjen e fundit të premten.

“Ka ndryshime pas sezonit të kaluar, por filozofia e lojës ka mbetur. Kemi analizuar se si luajnë ata, kemi nxjerrë përfundime. Nga ana tjetër, duke qenë se këtu po zhvillohet kampionati, kundërshtari e sheh qartë lojën dhe përbërjen tonë. Do të jetë një ndeshje interesante”, tha trajneri.

Ai theksoi se kundërshtarët nuk duhet të nënvlerësohen edhe pse po debutojnë në një turne të tillë: “Thotë gjithçka që Ballkani është kampion i Kosovës. Ata kanë zënë vendin e parë, po marrin pjesë në Champions League. Ne jemi duke luajtur jashtë, ndeshjen e parë. Është shumë e rëndësishme të tregojmë se çfarë jemi të aftë".

Në Prishtinë, tifozët e Zhalgiris do të mbështeten gjithashtu nga disa dhjetëra tifozë që arritën në Prishtinë në mënyra të ndryshme, disa fluturuan nga Varshava ose vende të tjera evropiane, të tjerët udhëtuan dy mijë kilometra me tren dhe makinë.
Ndeshja e kthimit do të luhet më 12 korrik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat