Srna tregon të vërtetën e Shakhtarit ndërsa FIFA akuzohet për dështimin

Futboll

Srna tregon të vërtetën e Shakhtarit ndërsa FIFA akuzohet për dështimin

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 19:19
Srna

Është e lehtë të kuptohet pse Darijo Srna njihet si “Ikona e Shakhtar Donestk”. Pak lojtarë janë aq sinonim i klubit të tyre këtë shekull sa ish-mbrojtësi i krahut është me gjigantët ukrainas.

Kroati fitoi 27 trofe gjatë një karriere vezulluese 15-vjeçare me Shakhtarin dhe rekordin e tij të klubit, 536 paraqitje në ekipin e parë, përfshirë kapitenin e tyre në triumfin e Kupës UEFA 2009 – e vetmja herë që një klub ukrainas ka fituar njërën nga garat kryesore të klubeve evropiane – me Performanca e lojtarit të ndeshjes.

Srna refuzoi mundësitë për t’u bashkuar me Chelsean dhe Bayern Munich gjatë karrierës së tij të shkëlqyer në klub, duke zgjedhur të qëndrojë besnik ndaj klubit të shtëpisë së tij të adoptuar në Donestk.

Ai qëndroi me Shakhtarin pasi u shpërngulën me forcë nga qyteti i tyre në vitin 2014 për shkak të luftës në rajonin e Donbasit midis Ukrainës dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia. Tetë vjet më vonë, Srna është Drejtor i Futbollit të klubit pasi Rusia e përshkallëzoi situatën me një pushtim të plotë të vendit.

Duke folur me pasionin dhe elokuencën që ka shënjuar karrierën e tij, 40-vjeçari nuk beson se atij apo Shakhtar Donestkut i është dhënë platforma për të ndarë të vërtetën. Kështu që Mirror Football hapi dyert per deklaratat e tij..

Me shpresën e rifillimit të futbollit në Ukrainë që të përkojë me Ditën e Pavarësisë së Ukrainës më 24 gusht, pas një mbylljeje të detyruar gjashtëmujore, Srna pati një ton optimist dhe theksoi se si simbolika e futbollit mund të luante rolin e saj për kombin.

Srna, i cili u rrit me sfondin e Luftës Ballkanike në ish-Jugosllavi, shpjegoi: “Gjashtë apo shtatë muaj pas fillimit të asaj lufte, ata filluan të organizonin përsëri ligën kroate dhe të luanin lojëra.

“Futbolli është diçka që bashkon njerëzit dhe Ukraina është një komb që e do sportin. Ne do t’i tregojmë gjithë botës se jemi ende gjallë dhe po luftojmë në fushë për Ukrainën. Ashtu si ushtarët që janë në vijën e parë të frontit, ne kemi detyrën tonë ndaj Ukrainës dhe kjo është të luajmë futboll.”

Dhe nuk është vetëm brenda vendit ku Shakhtar do të luajë; për herë të 12-të në 13 sezonet e fundit, klubi do të garojë në fazën e grupeve të Champions League. Jam shumë krenar që Shakthar do të jetë klubi që do të përfaqësojë Ukrainën në fazën e grupeve të Champions League,” vazhdon Srna. “Shakhtar është i vetmi klub në historinë e futbollit që po kalon këtë situatë. Në vitin 2014, Rusia na mori shtëpinë dhe këtë vit na nxorrën jashtë Ukrainës.

“Por ne jemi ende gjallë dhe do të jetë një nder për ne që të përfaqësojmë Ukrainën në fazën e grupeve të Champions League.  Rëndësia e kësaj shtrihet përtej futbollit: “Në 17 sezonet e fundit, ne kemi luajtur në Champions League në 16 prej atyre viteve. Ne kemi humbur 14 nga lojtarët tanë jo-ukrainas, por jemi ende gjallë; ne do të bëjmë një ekip dhe do të luftojmë si ekip për Ukrainën. Ne do të luajmë në këtë turne me një motivim të jashtëzakonshëm sepse e dimë se po luajmë për popullin tonë dhe vendin tonë.

“Kjo është fitorja jonë e vogël por e rëndësishme; ne jemi larguar nga shtëpia jonë dy herë, por ne jemi ende gjallë – ne jemi ende në Ligën e Kampionëve dhe nuk ka klube ruse në atë kompeticion.

“Unë kurrë nuk dua të përziej sportin dhe politikën, por për fat të keq këtë herë, jam dakord që klubet ruse nuk mund të luajnë në garat evropiane për shkak të situatës tani. Asnjë sportist ukrainas nuk ka bërë asgjë për të pësuar ndonjë nga këto, por është Rusia ajo që është agresori dhe terroristi. Rusia po vret fëmijët dhe miqtë tanë, po vret qytetarët tanë.

“Kam qenë në Shakhtar që nga viti 2003; Unë kam pasur shokë skuadre nga 25 kombe të ndryshme dhe asnjëri prej tyre nuk ka pasur ndonjë problem në Donestk apo Ukrainë. Kombësia apo raca nuk kishin rëndësi, sepse njerëzit këtu janë shumë miqësorë.

Njerëzit e Donestkut janë si familja ime, ata më hapën derën e shtëpisë së tyre dhe jam krenar që sot po qëndroj pranë tyre dhe po luftoj për Ukrainën”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat