Real Madrid kërkon pasardhësin e Ancelottit

Futboll

Real Madrid kërkon pasardhësin e Ancelottit

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 16:18
Real Madrid kërkon pasardhësin e Ancelottit

REAL MADRID ka tre emra në shënjestër për të zëvendësuar Carlo Ancelottin. Trajneri italian është i sigurt në punën e tij pasi e udhëhoqi klubin drejt suksesit në La Liga dhe Champions League sezonin e kaluar, por Los Blancos janë ende duke planifikuar për të ardhmen.

Italiani, 63 vjeç, kohët e fundit premtoi se do ta mbyllë karrierën e tij me Los Blancos, por një periudhë pa trofe mund ta shihte Ancelottin nën presion dhe ndoshta të shkarkuar.

Nëse kjo ndodh, Real-i mund të bëjë një lëvizje për trajnerin e Bayern Munichut, Julian Nagelsmann, sipas medias franceze Le10sport.

35-vjeçari ka ndërtuar një reputacion të madh në karrierën e tij të shkurtër, duke arritur në gjysmëfinalen e Champions League me Leipzig në vitin 2020 para se t ë transferohej te Bayern.

Ai fitoi Bundesliga-n me gjigantët gjermanë sezonin e kaluar dhe ka fituar 70 për qind të ndeshjeve të tij në krye të bavarezëve – ai u emërua gjithashtu trajneri i vitit në Gjermani në 2017 pasi përfundoi i katërti me Hoffenheim dhe u kualifikua në Champions.

Nagelsmann e di se çfarë duhet për të drejtuar një klub të madh, por dy emrat e tjerë në listën e Real-it do të ishin edhe më të përshtatshëm për të punuar në Bernabeu – Raul dhe Xabi Alonso.

Të dy kanë luajtur për Real Madrid dhe kanë fituat La Liga-n dhe Champions League – Raul, 45 vjeç, ka fituar fitoi 10 trofe të mëdha dhe ka shënuar 323 gola për klubin. Ai është gjithashtu trajner i Real Madrid Castilla dhe ka fituar 40 për qind të ndeshjeve të tij në krye.

Zinedine Zidane gjithashtu fitoi përvojë në krye të ekipit B të Realit përpara se të merrte drejtimin e ekipit të parë kryesor pas 18 muajve të kaluar me Castilla.

Ish-ylli i Liverpool-it, Alonso,  ka përvojë të ngjashme me Raul-in duke parë se ka drejtuar ekipin B të Real Socidedad për tre vjet..

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat