Deklarata e Mbappe për yllin e Anglisë

Futboll

Deklarata e Mbappe për yllin e Anglisë

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 18:11
Deklarata e Mbappe për yllin e Anglisë

Kylian Mbappe e quajti Kyle Walker “një tip të çuditshëm” vitin e kaluar, ndërsa të dy përgatiten të përballen në një betejë të Kupës së Botës të shtunën.

Ylli i PSG-së është i njohur për shpejtësinë e tij dhe do të jetë në qendër të vëmendjes për djemtë e Gareth Southgate në përplasjen e tyre monumentale me Francën.

Është mbrojtësi i krahut i Manchester City, Walker, ai që do të ngarkohet me detyrën për të ndaluar yllin e Francës, pasi Anglia do të luftojë me Les Bleus në çerekfinalen e Kupës së Botës në Katar.

Mbappe ka folur më parë për kundërshtarin e tij të ardhshëm dhe fjalët e tij janë rishfaqur përpara ndeshjes. Ai tha: “Walker është i çuditshëm, ai nuk fillon shpejt, ai nuk është shpërthyes, por kur fillon të vrapojë është si një tank.”

Me shpejtësinë që është një armë kaq jetike në arsenalin e të dy lojtarëve, të dy ka të ngjarë të shkojnë kokë më kokë në shumë raste. Walker ka folur tashmë për betejën e ardhshme, por ishte i prirur të përsëriste se Mbappe nuk është fokusi i vetëm i Anglisë.

Ai tha: “Ndeshja nuk është Anglia kundër Mbappe, është Anglia kundër Francës. Ne do ta respektojmë, por nuk do të hapim tapetin e kuq që ai të shënojë. Është një ndeshje jetike sepse po humbëm shkojmë në shtëpi.

“Unë e kuptoj se çfarë duhet të bëj dhe kjo është ta ndaloj atë. Ndoshta është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet, por nuk e nënvlerësoj veten. Kam hasur në lojtarë të mëdhenj më parë, kështu që e shikoj si çdo ndeshje tjetër.

“Unë do t’i jap atij respektin që meriton, por jo shumë sepse kjo është Anglia. Asnjë lojtar nuk bën një ekip. Ky nuk është tenis, nuk është një sport solo”.

32-vjeçari ka qenë titullar në dy ndeshjet e fundit të Anglisë pasi humbi fillimin e turneut për shkak dëmtimi. Dyshja është përballur më parë në nivel klubi kur Manchester City u përball me PSG-në në Champions League. Mbappe aktualisht kryeson listën e golashënuesve më të mirë në Kupën e Botës me pesë gola deri më tani në këtë kompeticion.

Franca arriti të kalojë në fazën çerekfinale me fitoren 3-1 ndaj Polonisë dhe do të kërkojë të rikrijojë performancën e saj kundër Anglisë në stadiumin Al Bayt. Tre Luanët janë gjithashtu në formë të shkëlqyer pas fitores 3-0 ndaj Senegalit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat