Përballja e madhe Shkendija - Struga Trim Lum, betejë për titull!

Futboll

Përballja e madhe Shkendija - Struga Trim Lum, betejë për titull!

Nga: K.Goca Më: 12 maj 2024 Në ora: 12:31
Pamje nga një ndeshje

Sot pasdite nga ora 17:00 në Tetovë do të takohen Shkendija dhe Struga Trim Lum, në takimin e javës së 32-të të Kampionatit të Maqedonisë së Veriut. 

“Do të jetë një mega përballje, do të jetë një luftë për titull. 

Nëse Shkendija fiton, atëherë do të fitojë titullin e pestë në historinë e klubit, nëse Struga fiton dhe Shkupi nuk fiton me Brerën, atëherë kampioni aktual do të qëndrojë në majën e futbollit dhe do të fitojë kupën e dytë të kampionatit në histori.

Kjo është arsyeja pse kjo ndeshje është super interesante, një ndeshje që do t'i japë sunduesin e futbollit në Maqedoni deri në qershor të vitit të ardhshëm.

Shkendija dëshiron të arrijë sërish titullin, hera e fundit që tetovarët kanë qenë kampion në sezonin 2020/21.

Pritet një numër i madh shikuesve në tribunat e stadiumit, tifozët besnikë të Shkëndijës pritet t'u japin një aromë feste. 

Fakti është se Shkendija është në formë më të mirë, skuadra e trajnerit Jeton Beqiri shkoi në një seri fitoresh kur u desh më shumë, përfitoi nga gabimet e kampionit në fuqi dhe tani është përpara në betejën për titull.

Nga ana tjetër, Struga TL ka përvojë, ka cilësi, ka Besart Ibraimin dhe Marjan Radeski, ish-lojtarë të Shkendijës.

Me ta si tandemi më i mirë sulmues në Maqedoni, Struga TL mund të arrijë një rezultat që i përshtatet dhe të fitojë titullin në mes të  Tetovës, dhe në mënyrën më të bukur të tregojë se kush sundon në Maqedoni.

Për sa i përket traditës, është në anën e Strugës TL. Në 14 ndeshjet e mëparshme, skuadra e Strugës ka fituar shtatë herë, Shkendija ka festuar në 4 ndeshje dhe tri ndeshje kanë përfunduar pa fitues.

Është interesante se në tri ndeshjet e fundit në Tetovë, mysafirët kanë festuar dy herë”, shkruan mediumi maqedonas “Sportmedia”.

Renditja: Shkendija 61, Struga TL 61, Shkupi 58, Tikveshi 42, Rabotniçki 41, Sileksi 41, Voska 40, Gostivari 40, Brera 38, Vardari 35, Bregallnica 27 dhe Makedonija GP 26 pikë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat