Misteri rreth Shaqirit: Ende nuk është bashkuar me Kombëtaren!

Futboll

Misteri rreth Shaqirit: Ende nuk është bashkuar me Kombëtaren!

Më: 27 maj 2024 Në ora: 16:06
Xherdan Shaqiri

Pasditen e së hënës, yjet e parë të skuadrës përgatitore prej 38 vetash për Kampionatin Evropian u mblodhën në Säntispark në St. Gallen. Për disa nga të sapoardhurit janë ditë prove, dy yje të Ligue 1 janë të dëmtuar – dhe për një fillon misteri i madh.

A do të vijë ai? Apo ende nuk do të vijë? Ka konfuzion rreth mbërritjes së Xherdan Shaqirit në kampin përgatitor për Kampionatin Evropian. Gjatë fundjavës u tha nga burime të ndryshme se 32-vjeçari do të ishte që në fillim në St. Gallen. Sepse lojtari i Chicago-s kishte marrë lejen nga klubi i tij më herët se sa ishte planifikuar fillimisht për të udhëtuar në Zvicër. Por të hënën doli se: Shaqiri nuk po vjen – ende jo! Ai ka probleme me pulpën e këmbës, gjë që e bëri të mundur lejen e hershme nga Chicago. Ende nuk është e qartë se kur lojtari me 121 ndeshje për Kombëtaren do të bashkohet.

Kështu, të hënën mbërritën në Säntispark 23 profesionistë. I pari ishte portieri i Luzernit, Pascal Loretz. Për të, këto ditë në Zvicrën Lindore janë një provë, ashtu si për lojtarët e tjerë të ftuar nga U21: Ardon Jashari, Fabian Rieder, Aurèle Amenda, Bryan Okoh, Leonidas Stergiou dhe Marvin Keller.

Sa i përket Keller: Ai u përshëndet nga tre të rinj që kërkonin autografe me fjalët: "Ti ke humbur kundër St. Gallen 1:3, apo jo?" Portieri i Winterthur-it e mori me humor dhe firmosi gjithsesi.

Me Schär (disi) të çlodhur dhe mercenarët e dëmtuar të Monakos Edhe disa yje të tjerë të Kombëtares janë që në fillim: Nico Elvedi, Silvan Widmer, Ruben Vargas, Vincent Sierro dhe edhe Fabian Schär: Ky i fundit duhej të kishte shkuar në një udhëtim promocional në Australi me Newcastle United. Së bashku, Schär dhe SFV arritën që mbrojtësi, i cili ishte dëmtuar së fundmi, të shmangte udhëtimin e lodhshëm.

Dhe pastaj janë Breel Embolo dhe Denis Zakaria: Të dy mbërritën pasditen e së hënës me lëndime muskulore dhe për momentin nuk marrin pjesë në stërvitjet e rregullta. Të bëhen gati për ndeshjen e parë të grupit më 15 qershor kundër Hungarisë duket e pamundur. Megjithatë, nëse ekziston mundësia e rikuperimit gjatë turneut, ata do të udhëtojnë për në Gjermani.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat