Pensionohet Tefik Mikushnica, kontribuues i madh i sportit

Hendboll

Pensionohet Tefik Mikushnica, kontribuues i madh i sportit

Më: 24 mars 2021 Në ora: 11:49
Pensionohet Tefik Mikushnica, kontribuues i madh i sportit

Të martën është pensionuar Tefik Mikushnica, një kontribuues i madh i hendbollit të Kosovës.

Mikushnica ka udhëhequr edhe me Kombëtaren e Kosovës në hendboll nga viti 2001 e deri në vitin 2005. Zejen e trajnerit e ka kryer për kohë të gjatë.

Sukseset më të mëdha Mikushnicën e lidhin me skuadrat e qytetit të tij të lindjes, Vushtrrisë. Ai në fakt ishte pjesë e gjeneratës më të suksesshme të Kosovës së Vushtrrisë, si lojtar. 

Image

Kombëtarja e Kosovës, 2004

Më pas qëndroi në hendboll si trajner. Ka udhëhequr vushtrriasit për kohë të gjatë, ndër të tjera edhe në debutimin në Evropë.

Kontributi i tij për hendbollin është çmuar dhe do të vazhdoj të çmohet.

Federata e Hendbollit e Kosovës e uron Mikushnicën për ditëlindje dhe për pensionim duke i dëshiruar shëndet dhe jetë të gjatë. Këshillat e tij për komunitetin e hendbollit do të jenë gjithnjë të vlefshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat