Vrasja në Llaushë, zëvendësministrja e Drejtësisë fton në takim Grupin Kundër Dhunës në Familje

Kosova

Vrasja në Llaushë, zëvendësministrja e Drejtësisë fton në takim Grupin Kundër Dhunës në Familje

Më: 6 janar 2022 Në ora: 23:33
Zëvendësministrja e Drejtësisë, Nita Shala

Zëvendësministrja e Drejtësisë, Nita Shala, ka reaguar pas rastit ku një burrë nga Llausha e Skenderajt e ka vrarë gruan e tij.

Shala tha se shqetësuese janë informatat e para, që sipas saj, po japin shenja për dështim të zyrtarëve policorë e mbrojtësve të viktimave për të garantuar të drejtën në jetë.

Shala, e cila është edhe koordinatore nacionale kundër dhunës në familje, ka bërë të ditur se ka ftuar në takim Grupin Koordinues Ndërministror Kundër Dhunës në Familje.

“Është e domosdoshme që secili institucion vendor të mbështesim me vepra qëndrimin kundër dhunës dhe të sigurohet që kjo mendësi do të zbatohet nga secili zyrtar në institucionin e tyre”, është shprehur Shala në llogarinë e saj në Facebook.

Më tej, ajo u ka bërë thirrje përfaqësuesve të institucioneve përgjegjëse kundër dhunës në familje dhe asaj në bazë gjinore, që të reflektojnë mbi rastin e vrasjes që ka ndodhur dje.

“U bëj thirrje të gjithë përfaqësuesve të institucioneve përgjegjëse kundër dhunës në familje e asaj në bazë gjinore të reflektojnë mbi këtë rast makabër dhe të sigurohen që vajzave e grave në vorbullën e dhunës gjithmonë t’u ofrojë ndihmë e rrugëdalje dhe t’i garantojmë kujdesin e duhur institucional”, ka shkruar Shala.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat