Breshëri i mbrëmshëm shkaktoi dëme në Deçan, Drejtori i Bujqësisë ka një kërkesë për Ministrinë

Kosova

Breshëri i mbrëmshëm shkaktoi dëme në Deçan, Drejtori i Bujqësisë ka një kërkesë për Ministrinë

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 13:39
Foto ilustrim

Drejtori për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural në Komunën e Deçanit, Rifat Stojkaj i ka bërë thirrje Ministrisë së Bujqësisë që të ngrit një komision vlerësues për dëmet e shkaktuara nga breshëri i mbrëmshëm në disa prej fshatrave të kësaj komune.

Ai ka kërkuar që të ndahet fond i veçantë në mënyrë që fermerët të kompensohen.

Sipas tij, dëmë janë shkaktuar te fermerët në fshatrat Pobërgjë, Lloqan e Dranoc.

I bëjmë thirrje Ministrisë së Bujqësisë që të ngrit një komision vlerësues, dhe së bashku me komisionin komunal të përgatisim raport detal për të gjitha dëmet e shkaktuara e pastaj të ndahet fond i veçantë në mënyrë që fermerët tanë të kompensohen.   Të dashur fermerë, ju bëjmë thirrje që më së largu deri ditën e premte t’i paraqitni kërkesat tuaja pranë Drejtorisë së Bujqësisë në Komunën e Deçanit”, ka shkruar Stojkaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat