​Ngjarjet e datës 15 gusht

Kosova

​Ngjarjet e datës 15 gusht

Më: 15 gusht 2022 Në ora: 00:03
Foto ilustrim

Agjenda e vizitës së presidentit të Shqipërisë Bajram Begaj në Kosovë:

10:00-10:10 Ceremonia pritëse nga Vjosa Osmani, presidente e Kosovës. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, Prishtinë)

10:10-10:15 Fotografimi i dy presidentëve (para hyrjes kryesore të ndërtesës së Presidencës) Nënshkrimi në librin e miqësisë nga Presidenti i Shqipërisë

10:15-10:30 Takimi me presidenten Vjosa Osmani (Presidencë)

10:30-11:30 Takimi me presidenten Vjosa Osmani dhe delegacionin (Presidencë)

11:45 Nderime para memorialit për Personat e Zhdukur

11:50-12:10 Deklaratë e përbashkët e dy presidentëve

12:15-12:55 Takim me kryetarin e Parlamentit të Kosovës, Glauk Konjufca. (Kabineti i kryetarit, pamje në fillim të takimit)

13:00-13:10 Takimi me Albin Kurtin, kryeministër i Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë)

13:00-13:45 Takim me kryeministrin Albin Kurti dhe delegacionin. (ndërtesa e Qeverisë)

15:45 Homazhe te varri i presidentit Rugova dhe vendosje e kurorës. (Veani, Prishtinë)

16:35 – 17:00 Homazhe te varrezat e familjes Jashari dhe vendosje e kurorës. Vizitë në shtëpinë muze të familjes Jashari. (Prekaz)

Hapet Seminari Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare Prishtinë, ora 11:00)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat