Gjithsej 514 të hospitalizuar për shkak të koronavirusit në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia

Gjithsej 514 të hospitalizuar për shkak të koronavirusit në Maqedoninë e Veriut

Më: 16 maj 2021 Në ora: 12:43
Foto ilustrim

Në 24 orët e kaluara në kovid – qendrat në spitalet në të gjithë vendin është njoftuar se po trajtohen gjithsej 514 pacientëve pozitivë dhe të dyshuar ndaj COVID-19.

Nga Ministria e Shëndetësisë thonë se 35 pacientë pozitivë dhe të dyshimtë ndaj COVID-19 u shtruan në spitalin në Manastir. 36 pacientë janë të shtruar në spitalin e Shtipit. 7 pacientë ka reparti infektiv në Tetovë, 35 pacientë po trajtohen në Veles dhe 51 pacientë pozitivë dhe të dyshimtë ndaj COVID-19 po trajtohen në Kumanovë, si dhe 40 pacientë u shtruan në spital në qendër në Ohër, 26 në Prilep, 12 në kovid – qendër në Gostivar dhe 14 në Strugë. 17 pacientë u shtruan në spital në Strumicë, 12 në Koçan, 9 në Kërçovë, 11 në Kavadar, 6 në Gjevgjeli.
“Numri i përgjithshëm i pacientëve pozitivë dhe të dyshuar ndaj COVID-19 të cilët trajtohen në repartet infektive në kryeqytet dhe në spitalet në të gjithë vendin është 514 dhe ka rreth 740 shtretër të lirë.

“Gjatë ditës, bëhen çregjistrime për pacientët e shëruar, të cilat do të lirojnë shtretër shtesë. Përndryshe, të gjitha repartet e spitaleve klinike kanë pajisje për furnizimin me oksigjen. Ministria ka pasqyrë të situatës me objektet dhe nëse është e nevojshme, repartet do të zgjerohen më tej”, thuhet në kumtesë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat