Angellovska-Bezhoska: Rishikim të moderuar të rritjes së inflacionit

Maqedonia

Angellovska-Bezhoska: Rishikim të moderuar të rritjes së inflacionit

Më: 19 tetor 2021 Në ora: 22:39
Anita Angelovska-Bezoska

Një rishikim të moderuar të lart të inflacionit të projektuar prej 2.2 përqind, paralajmëroi Guvernatorja e Bankës Popullore, Anita Angelovska-Bezoska. Ajo tha se duke pasur parasysh lëvizjen e çmimeve të ushqimit dhe energjisë, një rishikim i moderuar lart i inflacionit ka të ngjarë të bëhet me parashikimet e mëposhtme makroekonomike.

“Me ciklin e parashikimit të prillit, ne parashikuam një normë inflacioni prej 2.2 përqind, por duke gjykuar nga zhvillimet më të fundit të inflacionit, si dhe parashikimet, veçanërisht për lëvizjen e çmimeve të ushqimit dhe energjisë, me siguri do të bëjmë një rishikim të moderuar të rritjes së inflacionit. Kjo do të bëhet me ciklin e ri të parashikimeve makroekonomike i cili është në përfundim.”, tha Anita Angellovska-Bezhoska, Guvernatore e Bankës Popullore.

Sa i përket stabilitetit të denarit, Angelovska përsëriti se strategjia optimale është strategjia e mbajtjes së një kursi këmbimi të qëndrueshëm, dhe arsyeja për këtë, siç tha ajo, është struktura e ekonomisë vendase. Që kjo strategji të ruhet në mënyrë të qëndrueshme, niveli i rezervave valutore është vendimtar. Niveli i rezervave valutore në përputhje me të gjitha standardet ndërkombëtare mbahet në një nivel të lartë solid, tha Angelovska-Bezovska.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat