Luhrmann: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet të fillojnë negociatat me BE-në

Maqedonia

Luhrmann: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet të fillojnë negociatat me BE-në

Më: 17 janar 2022 Në ora: 13:04
Ana Luhrmann

Gjermania është serioze me perspektivën e BE-së për të gjitha shtetet nga rajoni. BE-ja në lidhje me Maqedoninë e Veriut e mban fjalën. Të gjitha parakushtet për fillim të negociatave inkuadruese janë plotësuar. Negociatat e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë me BE-në duhet të fillojnë, Gjermania edhe më tutje në mënyrë aktive do të mundohet për këtë, tha ministrja gjermane për Evropë, Ana Luhrmann në konferencën e sotme të përbashkët për shtyp me ministrin Bojan Mariçiq.

Luhrmann potencon se çështjet bilaterale duhet të zgjidhen në mënyrë bilaterale, pavarësisht procesit inkuadrues me BE-në. Shtoi edhe se vendi ynë dhe Bullgaria në mënyrë aktive punojnë në zgjidhje të bllokadës.

“Maqedonia e Veriut rrjedhimisht vazhdon të hapërojë në rrugën e reformave dhe qeverisjen e së drejtës që gjithashtu është sinjal në drejtim të BE-së. Do të dëshiroja t’u inkurajoj të qëndroni në atë rrugë”, theksoi ministrja, duke plotësuar se pa luftë kundër korrupsionit asnjë vend nuk mund të zhvillohet.

Ministri Mariçiq paraprakisht theksoi se Maqedonia e Veriut është e vendosur për çështjet e hapura me Bullgarinë të bisedojë në mënyrë të hapur, të sinqertë dhe principiele.

“Nga vlera e madhe për gjithë procesin negociues do të jetë edhe BE-ja të japë kontribut me të cilin do të tregojë se ende është e gjallë agjenda për zgjerim”, nënvizoi Mariçiq.

Ai theksoi edhe se vizita e sotme e Luhrmann, në ditën e parë të Qeverisë së sapoformiuar, është nga vlera e jashtëzakonshme, por paraqet edhe afirmim të mbështetjes gjermane për europerspektivën e Maqedonisë së Veriut dhe për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat