Bislimovski: Shteti nuk do të lejojë rritje të madhe të çmimit të energjisë elektrike

Maqedonia

Bislimovski: Shteti nuk do të lejojë rritje të madhe të çmimit të energjisë elektrike

Më: 25 maj 2022 Në ora: 23:25
Marko Bislimoski

Kryetari i Komisionit Rregullativ për Energjetikë, Marko Bislimoski, informoi se shteti i Maqedonisë së Veriut nuk do të lejojë rritje të madhe të çmimit të energjisë elektrike.

Ai tha se ka mekanizma që do të pengojnë rritjen e energjisë elektrike ekzistojnë 30 për qind e më shumë.

Në televizionin Alsat, kreu i komisionit rregullator tha se për momentin është herët të thuhet se sa do të jetë rritja e çmimit, por pretendon se “shpërthim social” nuk do të ndodhë.

Megjithatë, sipas tij, realiteti është se rritja e çmimeve është e pashmangshme.

“Do të kemi një sezon të vështirë ngrohjeje, shumë më të vështirë se vitin e kaluar. Vitin e kaluar ka pasur gaz natyror, ka pasur energji elektrike, e kam fjalën për tregun evropian, por çmimet kanë qenë shumë të larta. Tani çmimet janë edhe më të larta se vitin e kaluar dhe është e mundur që të ketë probleme me furnizimin me gaz natyror”, tha Bislimoski.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat