Janë paguar 100 milion denarë mbështetje financiare për bujqit në Maqedoni

Maqedonia

Janë paguar 100 milion denarë mbështetje financiare për bujqit në Maqedoni

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 16:42
Foto ilustrim

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave (MBPEU) kumtoi se në kushte të krizës botërore që drejtpërdrejtë e godit edhe vendin, me kohë janë krijuar masat për mbështetjen e bujqve në procesin e gjerë konsultativ me bujqit, shoqatat e tyre dhe ekspertët bujqësor.

Si rezultat i kësaj, gjatë muajit prill të vitit 2022 nga ana e Qeverisë u miratuar dhe Plani nacional për prodhimtari të ushqimit.

 Si pjesë e këtij plani u siguruan 400 milion denarë mbështetje financiare përmes Fondit intervenues për mbështetjen gjatë furnizimit të plehrave financiare, mbështetje për blegtorët dhe sektorin e shpendarisë.

Janë paguar 78,4 milion denarë mbështetje financiare për 223 bujq – aplikantë për mbikëqyrjen e derrave që janë dorëzuar në kapacitetet e regjistruar, 671.000 denarë për nëntë prodhues të vezëve konsume për mbikëqyrje të pulave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat