Taravari-Qehaja diskutuan për bashkëpunime ekonomike dhe tregtare ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës

Maqedonia

Taravari-Qehaja diskutuan për bashkëpunime ekonomike dhe tregtare ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 12:08
Foto nga takimi

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka pritur në takim ambasadorin e Kosovës në Maqedoni, Florian Qehaja.

Taravari në një postim në rrjetin social Facebook, është shprehur se me ambasadorin Qehaja kanë biseduar për situatën aktuale politike në rajon si dhe bashkëpunime të mundshme ekonomike e tregtare ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës.

Postimi i plotë:

Mirëprita sot në takim ambasadorin e Kosovës në vendin tonë, shkëlqesinë e tij z. Florian Qehaja me të cilin bashkëbiseduam mbi momentumin politik në të cilin ndodhet rajoni, rëndësinë e ruajtjes së orientimit properëndimor të vendeve tona dhe përgjegjësitë e së ardhmes evropiane. Theksuam se Republika e Maqedonisë së Veriut dhe Republika e Kosovës duhet të bashkëpunojnë ngushtë në eliminimin e çdo pengese burokratike në fushën politike, kulturore, ekonomike, tregtare dhe të gjitha sferat tjera të jetës për mirëqenien e qytetarëve tanë.
Diskutuam edhe mbi zhvillimin e komunave në të dy vendet tona përmes këmbimit ekonomik, rritjen e kapitalit njerëzor dhe vendosjen e marrëdhënieve ndërmjet komunave tona, me qëllim të rrijtjes së bashkëpunimit për zhvillimin e tyre
”, shkruan Taravari.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat