Ministria e Arsimit në Maqedoni ka dorëzuar një pjesë të teksteve të reja të shtypura për arsimin fillor

Maqedonia

Ministria e Arsimit në Maqedoni ka dorëzuar një pjesë të teksteve të reja të shtypura për arsimin fillor

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 10:57
Foto ilustrim

Ministria e Arsimit dhe Shkencës njoftoi se dorëzimi i teksteve për klasat e para, të dyta, të katërta dhe të pesta në arsimin fillor bëhet sipas dinamikës së përcaktuar. Tashmë ka përfunduar dorëzimi i teksteve sipas kontratës së parë për shtyp, ku përfshihen tekstet për klasën e katërt në gjuhën maqedonase dhe matematikë, në gjuhën maqedonase dhe tekstet në gjuhën turke për klasat e katërta dhe të pesta. në gjuhën mësimore turke.

Dorëzimi i teksteve sipas kontratës së dytë dhe të tretë do të bëhet këtë javë pune.

“Bëhet fjalë për 18 tekste shkollore dhe konkretisht:

– në gjuhën maqedonase mësimore:

-gjuha maqedonase për klasën e parë dhe të dytë, matematika për klasën e parë, shkencat natyrore për klasën e parë, të dytë dhe të katërt, historia dhe shoqëria për klasën e katërt dhe të pestë;

– në gjuhën turke mësimore: Teksti mësimor i gjuhës turke për klasën e parë dhe të dytë,

-në ​​gjuhën shqipe mësimore: teksti i matematikës për klasën e katërt dhe tekstet e gjuhës shqipe për klasat e dyta, të katërta dhe të pesta.

– në gjuhën serbe mësimore: Tekstet e gjuhës serbe për klasat e dyta, të katërta dhe të pesta, dhe teksti i matematikës për klasën e katërt”, njoftoi Ministria e Arsimit dhe Kulturës.

Nga ky resor sqarojnë se menjëherë më pas fillon dorëzimi i teksteve sipas kontratës së katërt, përkatësisht teksteve të gjuhës shqipe dhe matematikës për klasën e parë, shkencave natyrore për klasën e parë, të dytë dhe të katërt dhe historisë dhe shoqërisë për klasat e katërta dhe të pesta të gjitha në gjuhën shqipe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat