Prokuroria jep detaje për arrestimin e punonjësve të policisë në Maqedoni

Maqedonia

Prokuroria jep detaje për arrestimin e punonjësve të policisë në Maqedoni

Më: 15 prill 2024 Në ora: 14:23
Foto ilustrim

Pesë policë të Policisë së Burgjeve të ndihmuar nga një koleg në Policinë e Burgjeve, mundësuan arratisjen e një të dënuari për vrasje, këtë e ka treguar hetimi i Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

I dënuari po trajtohej në një spital privat, ku nga dhoma e spitalit ka shkuar në dhomën e pirjes së duhanit. Policët kanë dalë nga dhoma dhe i dënuari është arratisur me veturë. Prokuroria kërkon paraburgim ndaj 6 efektivëve në Policinë e Burgjeve, me arsyetimin se ekziston mundësia që ata të arratisen, të fshehin provat ose të ndikojnë tek dëshmitarët.

“Më datë 26.10.2023, në një objekt privat shëndetësor në Shkup, pesë të dyshuarit – zyrtarë të policisë së burgjeve në burgun e Idrizovës Shkup, si grup, të ndihmuar nga i dyshuar i gjashtë- praktikant- polic fillestar në Policinë e Burgjeve, kanë mundësuar arratisjen e personit të dënuar për veprën penale “Vrasje” nga neni 123 paragrafi 1 i Kodit Penal”, thuhet mes tjerash në njoftimin e Prokurorisë.

Hetimet paraprake po kryhen edhe për 11 policëve të tjerë, për të cilët Prokuroria kërkon që të shqiptohen masa kujdesi.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat