Lëvizja e Mosinkuardimit ka shkuar në muzeun e historisë, çfarë po kërkon diplomacia e nëntokës serbe në Beograd...?

Opinione

Lëvizja e Mosinkuardimit ka shkuar në muzeun e historisë, çfarë po kërkon diplomacia e nëntokës serbe në Beograd...?

Nga: Skender Karaqica Më: 14 tetor 2021 Në ora: 09:33
Skender Karaqica

Lëvizja e Mosikuadrimit e themeluar nga treshja Tito, Nehru Naseri kishte për qëllim të bëj hesapet e balancimit në mes të dy krahëve të Përendimit dhe të Lindjes.

Kjo Lëvizja sivjet mbush 60-vjetorin e themelimit dhe qarqet e diplomacisë së nëntokës në Beograd,nuk e harruan këtë pjesë të historisë të botës së ,,mosinkuadrimit,,kur e kur edhe ish-Jugosllavia e luante lojën e strucit në këtë rrafsh të politikës dhe të diplomacisë ndërkombëtare.

Në këtë përvjetor,Serbia i hapi analet e ,,historisë,,dhe bëri zhurmë të diplomacisë duke i ftuar ish-përfaqësuesit e këtyre shteteve në taborrin e Lëvizjes...për të kujtuar kohën e kësaj historie që, sipas analeve të historisë,ajo tashmë ka shkuar në muzeun e kohës dhe gati-gati e ka mbuluar pluhuri i harresës...(sic!).

Pas shpërberjes së ish-Jugosllavisë në vitet e nëntëdhejta të shekullit të kaluar, tash Serbisë dhe Beogradit nuk e ka të drejtën për të ,,trashëguar,,historinë e Lëvizjes së Mosikuadrimit...!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat