Pa ndërhyrjen në dialog të SHBA-ve, Kosova duhet të ketë raporte të ngrira me Serbinë

Opinione

Pa ndërhyrjen në dialog të SHBA-ve, Kosova duhet të ketë raporte të ngrira me Serbinë

Nga: Sami Arifi Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 19:17
Sami Arifi

Delegjitimimin e RK-së në Bruksel përmes dialogut e bëri firmosja e nënshkrimeve për Asociacionin e të ashtqujtur të “Komunave Serbe”, firmosja e demarkacionit me Malin e Zi si dhe firmosja e vënë për RK-së me fusnotë. Pa ndërhyrjen e SHBA-ve në dialog, BE-ja nuk mund të përfundojë bisedimet si ndërmjetësuese e RK-së dhe Serbisë sepse Rusia pa frikë nërsen Serbinë dhe destabilizon Ballkanin e më gjerë...

-Pa ndërhyrjen e SHBA-ve në dialog, vazhdimi i dialogut veç sa delegjitimon edhe më shumë për RK-së.

-Përkundër destruktivitetit të Serbisë në dialog me Kosovën përmes ndërmjetësimit të përfaqësuesve të BE-së, ende miklimohet (ledhatohet) Serbia edhe se përfaqësuesit e BE-së e dinë se Serbia nuk është e interesuar për të krijuar paq, jo vetëm në Kosovë por në tërë Ballkanin.

-Serbia e përkrahur nga Rusia, në të kaluarën, përmes forcës mbajti hegjemoninë mbi shtetet ballkanike, prandaj ajo vetëm përmes forcës e harron këtë hegjemoni meqë i duhet kohë të ndryshoj në mentalitetin e saj.

-BE-ja nuk e ka forcën as guximin t’ia kundërshtojë këtë hegjemoni Serbisë meqë nërsimi i saj është nga Rusia.

-Vetëm SHBA-të janë forcë përballë Serbisë dhe Rusisë të krijojë paq, jo vetëm për Kosovën por edhe për tërë shtetet ballkanike, meqë Rusia përballë SHBA-ve nuk e ka guximin ta nërsej Serbinë kundër vendimeve në ndërmjetësim të dialogimit për dy palët nga SHBA-të.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat