Këndi i pluralizmit, shqiptarët në Maqedoninë e Veriut i kanë tetë parti politike

Opinione

Këndi i pluralizmit, shqiptarët në Maqedoninë e Veriut i kanë tetë parti politike

Nga: Skënder Karaçica Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 20:49
Skënder Karaçica

Akademik Esat Stavileci në shkrimet e tij kërkimore-shkencore kishte thënë se në truallin shqiptar dhe pluralizmi politik në demokraci, ka mundësuar të kemi shumë parti politike, që sipas tij kap numrin 109 parti politike shqiptare!

Vërtetë shumë parti politike, kur e kur, tërë forca politike shqiptare shpërndahet në shumë pika të (veprimit)politik, kështu e dobëson frymën e pluralizmit në dritën e vlerave të demokracisë para sovranit tani shumicë!

Shqiptarët në hapësirën etnike në Maqedoninë e Veriut, sipas të dhënave, kanë formuar tetë parti politike:PPD,PDSH,BDI,RDK,LRPDSH,Besa,Uniteti dhe DR.

Ndërkaq, në modelin pluralist të jetës politike në demokraci në Amerikë me 350 milionë banorë kemi veçse dy parti politike(PD-PR) që e udhëheqin me sukses shtetin më të fuqishëm në botë.

Në këtë rrafsh të demokracisë dhe të jetës pluraliste, shqiptarët në hapësirën etnike në Ballkan, duhet të mendojnë të jenë më racional me numrin e madh të partive politike, kur akti më i lartë kushtetues nuk po arrinë të bëj dy shtetet shqiptare (Kosovë-Shqipëri) më funksional me vlerat e demokracisë dhe të shtetit ligjor...!

Shumë parti dhe pak demokraci...!

Çikago,dhjetor të motit 2021

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat