Ujku rus: Me kalkulim të qartë, Putini drejton qengjat evropianë para tij

Opinione

Ujku rus: Me kalkulim të qartë, Putini drejton qengjat evropianë para tij

Nga: Gabor Steingart/Sherif Ramabaja Më: 18 janar 2022 Në ora: 14:17
Vladimir Putin

Politikat e Vladimir Putinit po e përkeqësojnë më tej krizën në Ukrainë. Kjo mundësohet mbi të gjitha nga hezitimi dhe zvarritja e Perëndimit. Presidenti rus aktualisht po kalon një kohë të lehtë.

Vladimir Putin mund të mbështetet në naivitetin dhe mungesën e ambicies së politikanëve perëndimorë. Ata nuk e vënë në pritë ujkun rus të përgjuar në kufirin ukrainas në vend të tij; ata e joshin atë.

Putin: Evropa dhe Perëndimi hezitojnë dhe zvarriten

Joe Biden përjashtoi përdorimin e forcës ushtarake, paraprakisht dhe anëtarësimi i mundshëm i Ukrainës në NATO nuk është një çështje në selinë e NATO-s.

Perëndimi deri më tani ka refuzuar ta furnizoi me armë Ukrainën për vetëmbrojtje, të cilën gjë e ka kërkuar ambasadori ukrainas Andriy Melnyk.

Deklarata e Olaf Scholz (Bundeskancelari) se gazsjellësi Nord Stream 2 është një çështje private dhe jo politike, duhet të jetë si një stimul shtesë për Putinin. Varësia energjetike e Republikës Federale sot nga Rusia është tashmë shumë e lartë.

·Apeli i Friedrich Merz ( CDU ) për të mos përjashtuar Rusinë nga sistemi ndërkombëtar i pagesave SWIFT ("Kjo mund të jetë bomba atomike për tregjet e kapitalit.") është çuditërisht naive, për një ekspert financiar. Sepse përjashtimi nga kjo organizatë, e themeluar në vitin 1973 me emrin Shoqëria për Telekomunikacionin Financiar Ndërbankar në mbarë botën (Swift), ofron një mekanizëm sanksionesh shumë efektive, siç dëshmoi përjashtimi i fundit i Republikës Islamike të Iranit . Irani u dëmtua nga kjo, por ekonomia botërore jo.

· Përpjekja e SPD-së e majtë gjatë negociatave të koalicionit për t'i dhënë fund pjesëmarrjes bërthamore, pra vendosja e raketave bërthamore amerikane në tokën gjermane, është pjesë e çmendurisë pacifiste. E majta e SPD përfaqëson pikërisht pozicionin, që Putin po kërkon nga Shtetet e Bashkuara.

Agresionet e Rusisë nuk janë pa sukses

Ndërsa Perëndimi dridhet dhe heziton, strategjia e Putinit synon rishikimin e kufijve në Evropë . Ai nuk është i pa sukses:

Sekuestrimi i tokës në gadishullin e Krimesë në mars 2014, shkeli të gjitha traktatet ndërkombëtare që mund të shkelen  - dhe mbetën të pandëshkuar.

Mbështetja për diktatorin bjellorus nuk është kryesisht ushtarake, por në formën e një kredie prej 500 milionë dollarësh amerikanë. Në këmbim, Lukashenko siguron mbështetjen e oborrit të Putinit. Në të njëjtën kohë, Putin po  përdorë politikën e migracionit të Lukashenkos, e cila sjell refugjatë të tërhequr posaçërisht në kufirin lindor të Polonisë, për të ushtruar presion mbi diskutimet e brendshme politike në Poloni .

Rreth 100,000 ushtarë nga ushtria ruse janë të vendosur pikërisht në kufirin lindor të Ukrainës. Perëndimi vëzhgon dislokimin e trupave.

Vendosja e shpejtë e ushtarëve rusë në Kazakistan, shërbeu për të shtypur protestat atje dhe siguroi besnikërinë e Putinit ndaj atij që dikur ishte shteti i dytë më i madh në Bashkimin Sovjetik.

Vite më parë, historiani Heinrich August Winkler i bëri thirrje SPD-së që t'i jepte fund qëndrimit të tyre romantik ndaj Rusisë dhe glorifikimit nostalgjik të politikës lindore të Brandtit:

"SPD duhet të praktikojë realizmin, në vend të mendimeve dhe dëshirave kur bëhet fjalë për politikën e Rusisë. Sado e kuptueshme që mund të jetë dëshira për një politikë lindore të re, është e rëndësishme të pranohet se Leonid Brezhnev donte të siguronte kontraktualisht kufijtë në Evropë në vitet 1970, Vladimir Putini e dëshiron rishikimin e tyre – gjithashtu me dhunë”.

Nëse Putini është ujku, atëherë evropianët janë qengjat që vrapojnë drejt tij në mënyrë miqësore dhe paqësore. Bariu amerikan - emri i tij Joe Biden - dhe qeni i tij i trajnuar mirë, ushtria e tij është tërhequr nga skena botërore për momentin. Diku përtej Kabulit ata e shitën guximin e tyre. Që atëherë, bariu po merr një sy gjumë.

Fshati evropian duket kryesisht i pambrojtur. Ujku e ndjen mundësinë e tij; përgjon, përgjumët, kërcen dhe provokon. Ai e di se një natë mund të gjuaj prenë e tij. Djersa e ftohtë e Perëndimit është mjet për t´ia shtuar apetitet atij.

Për personin

Gabor Steingart është një nga gazetarët më të njohur në vend. Ai publikon buletinin e informacionit të mëngjesit të Steingarts. Podkasti me të njëjtin emër është podkasti kryesor ditor i Gjermanisë për politikën dhe biznesin. Që nga maji 2020, Steingart ka punuar me redaksinë e tij në anijen "ThePioneer One" . Përpara se të themelonte Media Pioneer, Steingart ishte, ndër të tjera, Kryetar i Bordit Drejtues të Handelsblatt Media Group. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat