Gjykata Speciale për Krimet e Luftës në Hagë, t’i burgosë kriminelët e Serbisë Alekandër Vuçiq dhe Ivica Daçiq

Opinione

Gjykata Speciale për Krimet e Luftës në Hagë, t’i burgosë kriminelët e Serbisë Alekandër Vuçiq dhe Ivica Daçiq

Rexhep Torte Nga Rexhep Torte Më 24 janar 2022 Në ora: 09:03
Selia e Gjyatës Speciale

Pa burgosjen e kriminelëve Aleksandër Vuçiq- president i Serbisë dhe Ivica Daçiq kryeparlamentar aktual i Serbisë, misioni i Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Hagë, nuk mund të jetë i plotë, i suksesshëm dhe nuk mund të ketë efekt edukativ për kriminelët e sotëm dhe ata potencialë për të nesërmen.

Burgosja e kriminelëve Aleksandër Vuçiq dhe Ivica Daçiq, do të zbulojë shumë të vërteta për gjenocisdin e Serbisë kriminale në Kosovë, të vërteta që ne sot as që mund t’i imagjinojmë.

Krimineli Alkeksandër Vuçiq, ishte bashkëpunëtor i ngushtë i kriminelit Sllobodan Millosheviq dhe asokohe si ministër i Informacionit, i stimulonte krimet e Serbisë duke deklaruar publikisht që për një ushtar serb të vrarë, të vriten 100 civilë të pafajshëm.

Krimineli Ivica Daçiq, gjithashtu ishte bashkëpunëtor i ngushtë i kriminelit Sllobodan Millosheviq, dhe në vitin 2020, në cilësinë e ministrit të Jashtëm të Serbisë kriminale, i kërcënoi publikisht serbët që të mos e tregojnë vendodhjen e varrezave masive në Serbi ku janë varrosur mijëra e mijëra shqiptarë autoktonë, të pafajshëm dhe të paarmatosur të vrarë e të masakruar në Kosovë, dhe të transportuar e varrosur në Serbi, për t’i fshehur Serbia krimet e luftës.

Kriminelët Aleksandër Vuçiq dhe Ivica Daçiq me veprimet e tyre kriminale anti njerëzore që moti e kanë pëmbushur veprën penale krime kundër njerëzimit dhe është dashur që moti të arrestohen dhe të burgosen në Gjykatën për Krimet e Luftës në Hagë.

Është e pakuptueshme se çfarë fakte e dëshmishë më shumë lyp demokracia dhe drejtësia ndërkombëtare për t’i arrestuar dhe vënë prapa grilave në Gjykatën Speciale për Krimet e Luftës në Hagë, këta dy kriminelë të Serbisë, të cilët tashmë 23 vite janë lënë të lirë dhe po e mashtrojnë botën me demoagogji dhe të pavërteta.

Gjykata Speciale për Krimet e Luftës në Hagë, pa burgosjen dhe vënien para drejtësisë të kriminelëve Aleksandër Vuçiq dhe Ivica Daçiq, do ta humbën qëllimin për çka është themeluar.

Mos burgosja e kriminelëvë Aleksandër Vuçiq dhe Ivicam Daçiq shpreh dobësinë e demokracisë dhe të drejtësisë ndërkombëtare.

Është e pakuptueshme dhe dekurajuese që këta dy krim,inelë të Serbisë kriminale të mos burgosen nga Gjykata Speciale për Krimet e Luftës në Hagë, sepse këta dy kriminelë i dinë në hollësi planet dhe skenaret ogurzeza të krimeve në vitët 1998/99, që Serbia kriminale i kreu gjatë agresionit gjënocidal në Kosovë.

Të rikujtpojmë se në këtë agresion gjenocidal të Serbisë kriminmale në Kosovë, ushtarët. pramilitarët dhe policët e Serbisë kriminale kyen 400 masakra duke vrarë e masakruar më shumë se 13 mijë shqiptarë autoktonë, të pafajshë dhe të paarmatosur, në mesin e tyre edhe fëmijë duke pi qumësht në gjoksin e nënës.

Dhunuan në mënyrën më shtazarake 20 mijë femra autoktone të pafajshme shqiptare.

Rrëmbyen nga shtëpitë shqiptare 1643 shqiptarë të pafajshëm të të gjitha moshave e gjinive, fati i të cilëve ende nuk është zbardhur.

E bënë shkrumb e hi Kosovën dhe detyruan më shumë se 1 milion shqiptarë autoktonë e ë pafajshëm të marrin rrugën e eksodit.

Në Kosovë ekzistojnë mijera e mijëra fakte e dëshmi për krimet e Serbisë në Kosovë.

Enver Shala dhe shokët e tij kanë 2000 kaseta dhe CD ku janë inçizuar këto masakra të Serbisë kriminale në Kosovë, të cilat mund t’i shfrytëzojë Gjykata Speciale për Krimet e Luftës në Hagë, si dëshmi të pakontestueshme.

Enver Shala para një muaji deklaoi publikisht se Serbia kriminale i ka ofruar 2 milionë euro që këto kaseta dhe CD t’ia dorëzojë Serbisë, dhe se jeta e tij është vënë në rrezik.

Burgosja e kriminelëve Aleksandër Vuçiq dhe Ivica Daçiq nga Gjykata Speciale për Krimet e Luftës në Hagë, është e vetmja mënyrë për ta vënë drejtësinë në vend.

Mos arrestimi dhe mos burgosja e këtyre dy kriminelëve të Serbisë kriminale e njollos dhe e turpëron demokracinë dhe drejtësinë botërore.

Qeveria, Presidenca dhe Parlamenti i Kosovës duhet ta kenë detyrë parësore kërkesën institucionale, që kriminelët Aleksandër Vuçiq dhe Ivica Daçiq, sëbashku edhe me kriinelët e tjerë të Serbisë kriminale , të gjenden prapa grilave në Gjykatën Speciale për Krimet e Luftës në Hagë, dhe ta padisin Serbinë kriminale në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, edhe pse një gjë të tillë nuk e kryen qeveritë, presidencat dhe parlamentet e derisotme në Kosovë.

Dialogu Kosovë-Serbi mbetet iluzion dhe paraprakisht i dështuar, nëse në këtë dialog Serbinë kriminale e përfaqëson kriminleli Aleksandër Vuçiq, i cili në vazhdimësi me gënjeshtra, shantazhe dhe kërcënime, po mundohet t’i mbulojë krimet monstruoze që Serbia kriminale i kreu në Kosovë.

Pa burgosjen e kriminelëve Aleksandër Vuçiq dhe Ivica Daçiq, nuk mund të ketë kurrën e kurrës përfundim të sukseshshëm dhe të drejtë të dialogut Kosovë-Serbi.

Pa burgosjen e kriminelëve Aleksandër Vuçiq dhe Ivica Daçiq nuk mund të ketë paqe dhe siguri në Ballkan.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat