Dorëheqja apo bojkoti i Listes serbe ishte me shkas dhe paralajmërim i konflikteve

Opinione

Dorëheqja apo bojkoti i Listes serbe ishte me shkas dhe paralajmërim i konflikteve

Nga: Luz Tomaj Më: 9 dhjetor 2022 Në ora: 08:45
Luz Tomaj

Lista serbe dhe jo vetëm, në mënyrë permanente, është në kontakt me Serbinë dhe me vet Kryetarin e Serbisë. Mu para shpalosjes së vendimit për dorëheqje nga postet e deputetëve, ishin në vizitë apo bisedë instruktive te Vuçiqi.

U kthyen në Kosovë dhe, e proklamuan dorëheqjen nga institucionet e Kosovës dhe menjëherë pas, vajtën te Vuçiqi.

Lista e përfaqsuesve serbë, e shtriu rrjetin edhe në shtresat tjera – liderët komunal, gjyqtarët, prokurorët, policët….. Me fjalë tjera, serbët e Kosovës, e proklamuan bojkotimin e shtetit të Kosovës.

Detyra e pare e të dorëhequrve është armatimi i rrjetit kriminal, rrjet ky i cili, për Kosoven është ilegal, ndërsa për serbët dhe Serbinë është rrjet legal.

Grupet e ndryshme e kanë për detyrë që të ngacmojnë dhe provokojnë për intervenimet e shtresave policore të Kosovës, në mënyrë që Serbia të gjejë arsye për intervenim, gjoja për mprojtjen e popullit serb.

Të shpresojmë se është prezente vetëdija e shtresave të shtetit kosovar, për rrezikshmërin e cila mund të shfaqet dhe mundësinë për mbajtjen e situates dhe territorit nën kontroll.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat