SHBA dhe BE të njëanshme, provokoi Serbia dhe po fajësohet Kosova

Opinione

SHBA dhe BE të njëanshme, provokoi Serbia dhe po fajësohet Kosova

Nga: Rexhep Torte Më: 26 maj 2023 Në ora: 22:05
Rexhep Torte

Serbia gjenocidale dhe krimineli Aleksandër Vuçiq tentuan që me protesta të dhunshme dhe kërcënime e sulme të armatosura të grupeve të armatosura ilegale serbe në Veri të Kosovës për të penguar kryetarët e ri të porsa zgjedhur që të hyjnë në objektet e komunave në Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok,që është e drejtë kushtetuese e Kosovës.

Policia e Kosovës në mbrojtje të rendit dhe të sigurisë bëri sigurimin e hyrjes së kryetarëve të porsa zgjedhur në objektet komunale.

Ky skenar i Serbisë gjenocidale hegjemoniste filloi praditën e 26 majit 2023,kur Patriarku Porfirije,gjatë liturgjisë në Kishën Sveti Sava në Beograd,deklaroi se,“Kosova është zemra jonë dhe ne duhet ta ruajmë atë si pjesë të Serbisë.Të mos i thellojmë ndasitë,mos t’i hedhim benzinë zjarrit-do të kemi nevojë për forcë ,na presin shumë sprova”.

SHBA dhe BE,kjo deklaratë a nuk është provokuese dhe luftënxitëse?!

Krimineli Aleksandër Vuçiq në mesditën e po kësaj dite,nënshkroi urdhërin për ngritjen e gatishmërisë së Forcave të Armatosura të Serbisë dhe lëvizjen urgjentë të këtyre forcave ushtarake në drejtim të vijës administrative me Kosovën.

SHBA dhe BE,ky veprim a nuk është kërcvënues dhe luftënxitës?!

Krimineli Aleksandër Vuçiq, me këtë rast kërkoi që NATO urgjentisht të ndalojë dhunën kundër serbëve”.

Në mesditë strukturat ilegale serbë në Veri të Kosovës dhanë sinjalin e alarmit dhe organizuan serbët t’i bllokojnë hyrjet në objektet komunale në Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok, ku pati sulme me gurë, me armë dhe djegie të automjeteve policore të Kosovës.

SHBA,BE dhe NATO,a nuk e shikuat se grupet ilegale të armatosura serbe në Veri të Kosovës,me urdhër nga Beogradi i bllokuan hyrjet në objektet e komunave ku duhej të hynin kryetarët e ri të porsa emëruar, duke e sulmuar policinë e Kosovë me armë dhe duke i djegur automobilat e policisë së Kosovës?!

SHBA,BE NATO dhe shtetet e QUINT-it i kanë ambasadorët e tyre në Kosovë, dhe duhet ta kenë ndjekur këtë skenar të parapërgatirur nga Beogradi,duke filluar nga Patriarku Porfirije,krimineli Aleksandër Vuçiq dhe grupeve ilegale të armatosura serbe,për të penguar fillimin solemn në punë së kryetarëve të porsa zgjedhur të Kosovës në Veri të Kosovës.

NATO me seriozitetin më të madh duhet ta paralajmërojë Serbinë gjenocidale hegjemoniste për lojërat e rrezikshme serbo-ruse,dhe duhet të lejojë që edhe ushtarët e FSK-së të shkojnë në kufirin Kosovë-Serbi.

SHBA npwrmjet DASH,deklaruan se,” SHBA dënojnë ashpër veprimet e Qeverisë së Kosovës për të hyrë me force në ndërtesat komunale në Veri të Kosovës,veprime që ajo i ndëmori kundër këshillve të SHBA dhe dhe partnerëve evropianë të Kodovës”.

BE,deklaroi se nuk do tëtolerojë asnjë veprim të njëanshëm ose provokues dhe ruajtja e paqes dhe sigurisë në terren duhet të jetë primare.I dënojmë ashpër pëleshje e sotme të policisë së Kosovës dhe proestuesve”.

SHBA dhe BE para se ta kritikojnw Kosovwn, duhet ta kritikojnw Patriarkun Porfirije, për deklaratën e tij luftënxitëse,duhet ta kritikojnë Aleksandër Vuçiqin pwr mobilizimin e Ushtrisw sw Serbisw dhe duhet ta detyrojnë Beogradin t’i shuajë grupet e armatosura ilegale serbe në Veri të Kosovës , të cilat i organizoi t’i bllokojnë hyrjrt në objektet komunalem dhe që e sulmuan policinë e Kosovës me armë dhe i dogjën dhe I dëmtuan automjetet policore.Kjo është e vërteta.

E drejta dhe e vërteta e Kosovës i ka ngjitur për muri Serbinë dhe Rusinë kriminale,Patriarkun Porfirije të Kishës Orthodokse Serbe dhe Patriarkun Ivan të Kishës Orthodikse Ruse,e ka ngjitur për muri edhe kriminelin Aleksandër Vuçiq, i cili si bashkëpunëtor i ngushtë i ish kriminelit Sllobodan Millosheviq,ngjashëm si ai po i detyron me force serbët nga Kosova të shkojnë e të protestojnë në Beograd,gjoja se janë të rrezikuar nga shqiptarët.

E drejta dhe e vërteta e Kosovës i ka ngjitur për muri edhe diplomatët nga SHBA dhe BE që njëanshëm anojnë kah Serbia agresdore gjenocidale.

Albin Kurti është në rrugën e duhur dhe mbetet i palëkundur

Në këto kushte kur SHBA dhe BE nuk guxojnë ta kritikojnë Serbinë agresore gjenocidale hegjemoniste edhe kur është ptovokuese dhe luftënxitëse,Kosova duhet ta ndërpret dialogun Kosovë-Serbi sepse me kësi qëdrimi të njëanshëm të SHBA dhe BE , nuk i sjell asnjë të mire Kosovës konstruktive.

Ne shqiptarët nuk duhet të lejojmë që të na përsëritet historia.Kosovën nuk duhet asesi ta lëmë në duart e Antony Blinkenit,Derek Cholletit,Gabriel Escobarit Christopher Hillit dhe Jefrey Hovenierit nga SHBA-të,dhe në duart e pro derbëve Joseph Borellit e Miroslav Lajçakut nga BE-ja, die në duart e ambasadorëve të QUINT-it. Të gjithë shqiptarët duhe të bëhemi tok,për t’i dalur Kosovës zot.

Albin Kurti-Kryeministri i Kosovës për nga intelektualiteti,gjindshmëria,pozicionimi,manovrimet dhe shkathtësia diplomtike në mbrojjen e të drejtës dhe të bvërtetës së Kosovës, ua kalon të gjithë të sipërpërmendurve, dhe këtë është duke e dëshmuar çdo ditë, në betejën e tij me Serbinë djallëzore dhe me dhe ndërkombëtarët hileqarë,këtë se luan as topi.

Albin Kurti i ka nuhatur qëllimet e Serbisë gjenocidale hegjemoniste se nuk do të pranojë asnjëherë Asociacion serb në Kosovë pa kompetenca ekzekutivve,sepse synimet e Serbisë janë okupuese.

Albin Kurti i ka nuhatur qëllimet e Serbisë gjenocidale hegjemoniste,e cila nuk ka kaçik të fillojë luftë në Kosovë dhe në Ballkan,sepse si bashkëpunëtor i ngushtë ish kriminelit Sllobodan Millosheviq,e din si përfunbdoi krimineli Sllobodan Millosheviq,dhe e din sie ashtu do të përfundojë edhe vetë Aleksandër Vuçiqi,sepse sot Kosova është shtet i pavarur e sovran,i njohur nga më shumë se 110 shtete të botës,se Kosova sot ka ushtrinë dhe policinë e saj,dhe se në Kosovë është baza uishtarake Bon Steelle e NATO-s.

Albin Kurti e din se edhe në rast të një konflikti eventual,Serbia gjenocidale hegjemoniste do t’i ketë përballë më shumë se 12 milionë shqiptarë nga Ballkani,Turqia dhe mërgata shqiptare.

E tërë kjo tregon se Serbia gjenocidale hegjemoniste është e ngjitur për muri dhe se kërcënimet se do ta sulmojë Kosovën,kukuvajkat,shantazhet dhe majmunllëqet e saj janë për piolitikë ditore dhe se lehjet e Serbisë gjenocidale i ngjajnë qenit që leh e që nuk ka dhëmbë të kafshojë.

Opzita në Kosovë e han bukën e Kosovës dhe ia mban dertin Serbisë

Opozita mjerane në Kosovë, duke e sulmuar Albin Kurtin e çon ujin në mulllirin e Serbisë dhe në mullirin e ndërkombëtarëve dashakeq, me shpresë se Serbia ose ndërkombëtarët do t’i ndihmojnë që kjo opozitë të rikthehet në pushtet.

Opozita mjerane në Kosovë duhet ta lejojë që Albin Kurti ta mendojë dhe ta veprojë më të mirën për Kosovën,dhe këtë me siguri që do ta arrijë Albin Kurti me vendimin e tij përfundimtar në dialogun Kosovë-Serbi.

Opozita mjerane në Kosovë duhet ta kuptojë se kthim prapa nuk ka, se koha e tradhtive ka kaluar dhe se Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Vlora Çitaku, e të tjerë sikëta,Isa Mustafa,Avdullah Hoti,Edita Tahiri,Skender Hyseni e të tjerë si këta,Ramush Haradinaj,Fatmir Limaj,e të tjerë si këta,kurrë më nuk do të kthehen ta udhëheqin Kosovën,sepse në 22 vitet e kaluara u dëshmuan tradhtarë,hajna dhe të korruptuar,dhe se populli Kosovës nuk do t’u jep asnjë votë.

Mos lejojmë të na përsëritet historia

Kjo që po ndodh sot me Kosovën na e rikujton Kongresin e Berlinit 1878,Konferencëbn e ambasadorëve në Londër 1913,Konferencën e Paqes në Paris 1920, ku më shumë se gjysma e trojeve dhe e kombit autokton shqiptar mbeti jashta Shqipërisë,e sot Shqipëria mëmë e ka pamjen e një molle të kafshuar nga të gjithsa anët.

Sot shqiptarët pa dëshirën e tyre janë të detyruar të jetojnë në trojet e veta etnike shqiptare, por në pesë shtete si Greqia,Maqedonia e Veriut,Mali i Zi dhe në Luginën e Preshevës që është nënn Serbi.

SAhqiptrët nuk i kanë askujt asnjë borxh apo obligim,sepse shqiptarët gjatë tërë historisë së tyre nuk e kanë sulmuar asnjë popull të huaj,dhe as që kanë okupuar qopftë edhe një pëllëmbë tokë të huaj.

Kësaj nuk i thonë as drejtësi, as barazi, as demokraci dhe as liri

E tërë kjo tragjedi ndaj kombit dhe trojeve shqiptare ka ndodhur me qëllimin për t’ua plotësuar orekset okupuese hegjemoniste Serbisë gjenocidale dhe Greqisë gjenocidale.

Është e padrejtë,jo demokratike,është absurditet që për një pakicë të egër serbe,mbeturinë e hordhive të egra serbe të ardhura në Ballkan nga Karpatet,sot SHBA-të dhe BE-ja i janë vardisur Kosovës ta themelojë Asociacionin serb,përkundër faktit se Kosova e ka Kushtetutën më demokratike në Evropë,ku të gjithë pakicave u garantohen të drejtat dhe liritë më shumë se çdo pakice tjetër në botë.

Aleksandër Vuçiqi si Sllobodan Millosheviqi po organizon protesta në Beograd

Po e ritheksoj sepse lojërat hegjemoniste të Serbisë i kam ndjekur në vazhdimësi në cilësinë e gazetarit.

Serbia gjenocidale hegjemoniste dhe serbët gjenocidalë hegjemonistë,edinë mirë se Kosovën e okupuan me luftë dhe se Kosovën e humbën me luftë në pranverën e vitit 1999,pas sulmeve ajrore 78 ditore të NATO-s dhe luftës heroike të ushtarëve të UÇK-së,2000 mijë prëj të cilëve ranë heronj për lirinë dhe pavarësinbë e Kosovës.

Serbia gjenocidale hegjemoniste edhe sot nëpërmjet themelimit të Asociacionit serb në Kososvë dhe nëpërmjet kishave nmanastireve dhe patriarkanave të cilat fillimisht kanë qenë objekte kulti të krishtera shqiptare,të ndërtuara në tokën shqiptare nga shqiptarët dhe të ruajtura nga shqiptarët,të cilat Serbia gjenocidale i okupoi,ua ndryshoi pamjen dhe i përvetësoi,synon ta mban nën kthetra Kosovën.

Krimineli Aleksandër Vuçiq për të arritur synimet e tij,është duke e kopjuar ish kriminelin Sllobodan Millosheviq në kohën e të cilit ishte ministër për Iformacion.

Sllobodan Millosheviq asokohe i detyronte serbët t’i thejnë varret e serbëve në Kosovë, e më pastaj i akuzonte shqiptarët gjoja për përdhosjen e varreve serbë,dhe organizonte që serbët të shkojnë e të protestojnë në Beograd.

Asokohe pederasti Gjorgje Martinoviqe futi në anusin e tij shishen e birrës,ndërsa Sllobodan Millosheviqi, akuzonte se këtë gjest banal të këtij pederasti serb ia kanë bërë shqiptarët dhe i olrganizonte serbët nga Kosova të shkojnë e të protestojnë në Beograd.

Sllobodan Millosheviq protestat e serbëve të Kosovës në Beograd i organizonte duke i kërcënuar, që një anëtar i miljes të qëndojë në Kosovë për ta ruajtur shtëpinë e bagëtinë,ndërsa të tjerët të shkojnë për të ptrotestuar në në Beograd,ndryshe kërcënonte sllobodan Millosheviqi,që nuk do të shkojnë të ptotestojnë,do t’i përbijë nata.Serbëve nga Kosova që shkonin të ptrotestojnë në Beograd,por edhe u pagueshin edhe biletat e udhëtimit me autobus ose me tren.

Sllobodan Millosheviq pas kësaj i suprimoi tërë institucionet e Kosovës,duke vendosur udhëheqës serbë,pas së cilës në vitet 1998/99 e okupoi Kosovën me 40 mijë ushtarë, paramilitarë e polkicë serbë të armatosur gjer në dhëmbë dhe të shoqëruar me tanke,altileri, autoblinda, helikopterë dhe avionë.

Sllobodan Milloshëviq me vrasje,masakra e dhunime nga më të tmerrshmet ndaj shqiptarëve në Kosovë e nxiti eksodin e më shumë se një million shqiptarëve për të bërë spastrim etni,gjë që e detyroi NATO-n t’a bombardojë caqet serbë në Kosovë,Malin e Zi dhe në Serbi,derisa i detyroi ushtarët,paramilitarët dhe policët e Serbisë gjenocidale hegjemoniste të largohen tupshëm nga Kosova.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat