BE a po të vjen marre që po dështon, Serbia po luan me ty si “maca me miun”?

Opinione

BE a po të vjen marre që po dështon, Serbia po luan me ty si “maca me miun”?

Nga: Faton Mehmeti Më: 19 prill 2024 Në ora: 22:50
Faton Mehmeti

Edhe një takim në Bruksel, edhe një dështim i BE-së, rutinë e zakonshme tani e trembëdhjetë vite.

Dështimet nuk i bëjnë përshtypje emisarit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë- Serbi, Miroslav Lajçak, i cili pas takimit nuk dha ndonjë lajm pozitiv përveç se konfirmoi se edhe javën tjetër do të ketë takim për të vazhduar përpjekjet për gjetjen e një zgjidhje të përkohshme për personat që janë prekur nga vendimi i BQK-së.

Lajçaku optimist, derisa nga pala serbe, Petkoviq tha se bëri gjithçka për ta gjetur një zgjidhje dhe se kishte “një propozim konstruktiv” që sipas tij, Lajçak e vlerësoi si “shumë të mirë për vazhdimin e bisedimeve”.

Gënjeshtër e madhe, Serbia nuk ka ofruar asnjë plan dhe as që ka bërë diçka në këtë drejtim. E njëjta strategji nga Serbia, propagandë, asgjësim të çdo përpjekjeje për ndonjë rezultat. Siç u shpreh edhe zv.kryeminstri Bislimi, pala serbe kishte shkuar në kryeqendrën europiane pa ide për trajtimin e një propozimi fillestar që e kishte sjellë në tavolinë ndërmjetësi Lajçak.

I kot ishte ky takim, kjo ndodh pasi Serbia është e ledhatuar shumë nga BE, e kemi paralajmëruar se nuk do të ketë suksese derisa BE nuk mban qëndrim të prerë ndaj Serbisë. Kosova, nuk duhet të braktisë negociatat por mund të kushtëzojë vazhdimin e tyre derisa Serbia nuk zbaton marrëveshjet e nënshkruara më parë, nuk ndalon fushatën anti Kosovë dhe derisa të lirojë policët dhe qytetarët e arrestuar në kufi.

Serbia nuk njeh gjuhë ledhatuese, vetëm vendosmëria dhe forca janë gjuhët që ajo njeh. Me këtë qasje, BE ka dështuar dhe do të dështojë edhe në vazhdim.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat