Lewandowski - lojtari më i mirë! Ja formacioni i vitit 2020

Futboll

Lewandowski - lojtari më i mirë! Ja formacioni i vitit 2020

Më: 17 dhjetor 2020 Në ora: 19:42
Formacioni më i mirë

(E plotësuar) -   Shtëpia më e madhe e futbollit botëror, FIFA, sot në Zurich ka ndarë çmimet për më të mirët. Lojtari më i mirë i vitit: Robert Lewandowski (Bayern Munih).  Një çmim i merituar nga lojtari i Bayernit që ka kaluar një supersezon dhe ka fituar gjithçka në këtë edicion futbollistik.

Lewandowski ashtu edhe pritej që të zgjidhej më i miri, duke pasur parasysh lojërat e tij fantastike dhe sukseset me klubin e Bayernit, kampion të Evropës, të Gjermanisë, fitues të Superkupës së Evropës, Kupës së Gjermanisë.  

Në konkurrencë për këtë vit për më të mirin kanë qenë: Lionel Messi (Barcelona), Cristiano Ronaldo (Juventus) dhe Robert Lewandowski (Bayern).

Image

Ja formacioni më i mirë për vitin 2020: Alisson; Alexander-Arnold, Van Dijk, Ramos, Davies; Kimmich, De Bruyne, Thiago Alcantara; Messi, Lewandowski, Ronaldo.

Formacioni më i mirë për femra: Endler; Bronze, Renard, Bright; Heath, Boquete, Bonansea, Rapinoe; Cascarino, Miedema, Harder.

Futbollistja më e mirë e vitit: Vivian Miedema (Arsenal).

Image

Formacioni më i mirë - femrat për vitin 2020

Hans Flick fitoi kurorën e trefishtë me Bayernin, por Jurgen Klopp u zgjodh trajneri më i mirë. 

Për këtë Klopp ka thënë se është i befasuar pasi që atë e ka fituar për herë të dytë radhazi.

Në Zurich po mbahet ceremonia e dhënies së çmimeve për më të mirët e vitit 2020.

Image

Neuer
FIFA po zgjedhë lojtarin/en, trajnerin/en, portierin/en dhe golin më të mirë të vitit 2020.

Neuer ka thënë se ka fituar kurorën e  trefishtë me Bayernin duke thënë se në Lisbonë bën një punë të mirë bashkë si skuadër dhe fituan  Champions League .

Futbollistja më e mirë e vitit: Vivian Miedema (Arsenal)

Trajneri më i mirë: Jurgen Klopp (Liverpooli)

Çmimi i bamirësisë: Markus Rashford (Manchester Utd)

Trajnerja më e mirë për femra: Sarina Vigman (Holandë)

Portieri më i mirë: Manuel Neuer (Bayern Munih)

Portierja më e mirë femër: Sarah Bouhaddi (Lyon).

Goli më i bukur i vitit: Heung Min Son (Totenhem)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat