Italia, Portugalia ose të dyja mbeten jashtë Botërorit!

Futboll

Italia, Portugalia ose të dyja mbeten jashtë Botërorit!

Më: 26 nëntor 2021 Në ora: 17:49
Italia, Portugalia ose të dyja mbeten jashtë Botërorit!

Po hidhet shorti i playoff per zonen Europiane sa i perket Kupes se Botes 2022 ne Katar.  Jane ndare rruget e skuadrave sipas skemes A-B-C.

Grupi A
Skoci – Ukrainë
Uells – Austri

Grupi B
Rusi – Poloni
Suedi – Çeki

Grupi C
Itali – Maqeoni e Veriut
Portugali – Turqi

TE KUALIFIKUARA

Trembëdhjetë skuadra tashmë janw tw kualifikuara. Këto janë skuadrat që kanë në duar biletën për në Katar: dhjetë evropiane, të gjithë fituese të grupeve të tyre përkatëse, plus Katari, që pret ngjarjen e madhe. Nga Amerika e Jugut janw Brazili i Neymar dhe Argjentina e Lionel Messit.

Lista: Argjentinë, Belgjikë, Brazil, Kroaci, Danimarkë, Francë, Gjermani, Angli, Katar, Serbi, Spanjë, Zvicër

Kupa Botërore e Futbollit 2022 ose Kupa e Botës FIFA 2022, i njohur gjithashtu si Katar 2022, do të jetë edicioni i 22-të i Kupës së Botës FIFA për meshkuj. Do të zhvillohet në Katar nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor 2022.

Do të jetë edicioni i fundit i turneut që do të parashikojë pjesëmarrjen e 32 skuadrave kombëtare, pasi që nga viti 2026 kampionati botëror do të shtrihet në 48. Në korrik 2018, presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, nuk e kishte përjashtuar që ky zgjerim të ndodhte tashmë në këtë edicion të kampionatit botëror, por më vonë ideja u hodh poshtë, shkruan Telesporti. 

Për herë të parë në historinë e Botërorit, gara nuk do të zhvillohet në muajt qershor dhe korrik, por në ato të nëntorit dhe dhjetorit, pra në vjeshtën e hemisferës veriore. Kjo risi vjen për faktin se, duke u zhvilluar në një zonë shumë të nxehtë, në verë temperaturat do të ishin perveluese.

OQEANIA ENDE “ZERO”

Në çfarë pike janë kualifikimet e Federatës së Oqeanisë për Botërorin Katar 2022? Ende asgje! Komiteti Ekzekutiv në fakt ka marrë mundësinë e shtyrjes së kualifikimeve për në vitin 2022: pandemia nuk ka bërë të mundur kryerjen e tyre midis kombeve të ndryshme, duke pasur parasysh kufizimet apo edhe kufijtë e mbyllur të disa prej tyre. Oqeania po punon për të pasur dy skuadra nga Botërori 2026, për momentin vendi i vetem qe do te marre pjese ne Katar do të luhet vetëm në Mars 2022.

AFC – AZIA

Katër ndeshje në përfundim të Raundit të Tretë të kualifikimeve për Katar 2022 në AFC, konfederata aziatike, janë dy grupe me nga gjashtë skuadra ku dy të parat kualifikohen drejtpërdrejt në Kupën e Botës. Dy të tretat shkojnë në fazën e katërt, që është një përplasje direkte dhe më pas përballen në play-off mes kombëtareve të federatave të ndryshme.

Tre në arrati – Në Grupin A situata duket e përvijuar. Irani në 16 pike, Koreja e Jugut në 16, Emiratet e Bashkuara Arabe janë tetë prapa vetëm pas gjashtë ndeshjeve.

Për këtë do të luhet një vend me Libanin dhe Irakut ndërsa Sirisë do t’i duhet një mrekulli me vetëm dy pikë.

Në Grupin B, Arabia Saudite me 16 dhe afër një kalimi Botëror, vendi i dytë luhet nga Japonia (12) dhe Australia (11) ndërsa pas tyre Omani me 7 pike dhe Kina me 5 pike, ndersa Vietmani eshte djegur.

CONCACAF (Amerika Veriore dhe Qendrore)

Në çfarë pike janë kualifikimet në Federatat e tjera? Ende gjithçka për t’u vendosur në lidhje me federatën CONCACAF, që është Amerika Veriore dhe Qendrore. Edhe 6 ndeshje në një grup prej 8 ekipesh, e fundit më 30 mars, në momentin që jemi në ndeshjen e parë të ndeshjes së dytë.

Kalojnë tre të parat
Kanadaja është aktualisht zbulimi i madh, i pamposhtur dhe kryeson grupin. Pasojnë Shtetet e Bashkuara dhe më pas Meksika, ndërsa në play-off mes Federatave, që do të japin dy vendet e fundit, shkon e katërta: tani është Panamaja, në nivel pikësh me Meksikën, 14 pas 8 ndeshjesh.

Tashmë 5 përpara Kosta Rikës, më pas Xhamajka, El Salvadori dhe Hondurasi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat