Dzeko kundër ish skuadrës së tij

Futboll

Dzeko kundër ish skuadrës së tij

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 13:17
Dzeko kundër ish skuadrës së tij

Nëse, nga njëra anë, Roma-Inter përfaqëson përballjen e parë mes José Mourinhos dhe të kaluarës së tij zikaltër, sfida mes kampionëve në fuqi të Italisë dhe kryeqytetasve do të ketë konotacionet e një kundërvënie ndaj të kaluarës edhe për Edin Dzekon.

Sulmuesi boshnjak, i blerë nga Interi në verë për të marrë përsipër trashëgiminë shumë të rëndë të Romelu Lukakut, ka veshur fanellën e Romës në gjashtë sezonet e fundit, ato që përfaqësonin përvojën më të gjatë të karrierës së tij.

I mbërritur në verën e vitit 2015 nga Manchester City, qendërsulmuesi nga Sarajevës zbarkoi në Romë me qëllimin e qartë për t’i udhëhequr verdhekuqtë, për ta ndërprerë hegjemoninë e Juventusit në Serie A.

Projekti proverbial i përbërë nga lidershipi, përvoja dhe, mbi të gjitha, shumë qëllime, përfshirja në një sistem taktik që kishte nevojë për golat e një bomberi të kalibrit evropian, synonte kërcimin cilësor të shumëpritur.

Megjithatë, premisat nuk u reflektuan në aspektin e trofeve të fituar, zero në gjashtë vite, por ajo që ish-sulmuesi i Wolfsburg-ut inskenoi në gjashtë sezonet e tij në skuadrën romake e vendos atë me të drejtë në elitën e lojtarëve që kanë nderuar ngjyrat verdhekuqe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat