Skandal, 18 klube profesionale po hetohen për mashtrim

Futboll

Skandal, 18 klube profesionale po hetohen për mashtrim

Më: 15 dhjetor 2021 Në ora: 20:27
Skandal, 18 klube profesionale po hetohen për mashtrim

Zëvendëskryeministri i Belgjikës, Vincent Van Peteghem, përgjegjës për luftën kundër mashtrimit, tha se “ka një hetim në 18 klube profesionale për mashtrim tatimor” .

Në raport, ish-agjenti i futbollit Dejan Velkoviq dëshmoi hapur për herë të parë për mashtrime në klube, drejtorë sportivë, trajnerë dhe gjyqtarë, sipas medias dixhitale belge VRT NWS, marrë nga Marca.

“Kjo është një goditje për tifozët e futbollit, por edhe për të gjithë ata që paguajnë me besim”, thotë Van Peteghem. “Inspektimi i posaçëm tatimor është një faktor i rëndësishëm në hetim”.

Ministri flamand i Sportit Ben Weyts flet gjithashtu për “një goditje në nofullën për qindra mijëra tifozë dhe sportistë të rinj, puna e të cilëve është njollosur nga këto të ardhura të larta” . Weyts është veçanërisht i tronditur nga përfshirja e Federatës së Futbollit në dëshminë e Veljkovic dhe bën thirrje për një “hetim të ndërgjegjes”.

Pyetja që po bën mediumi dixhital belg VRT NWS, natyrisht, është se si mund të kontrollohen paratë e pista. A duhet të marrin klubet dhe lojtarët përfitimet tatimore që gëzojnë tani? Duke filluar nga janari, lojtarët profesionistë do të paguajnë kontributin e sigurimeve shoqërore prej 15%, për të gjitha pagat bruto mbi 2474 euro. Kjo është tashmë më shumë se sa paguajnë aktualisht, por “njerëzit e zakonshëm” paguajnë 38%.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat