Ardian Kozniku anashkalohet në listën e të nominuarve në Kroaci... Ja sa vota merr Ademi

Futboll

Ardian Kozniku anashkalohet në listën e të nominuarve në Kroaci... Ja sa vota merr Ademi

Nga: Kemajl Goca Më: 12 janar 2022 Në ora: 19:11
Ilustrim nga

Është interesant se në listën e 50-të të npminuarve nuk gjendet Ardian Kozniku! 

Media e njohur kroate “Veçernji list” po e zgjedhin futbollistin më të mirë kroat në 50 vitet e fundit.

Në listën e të nominuarve mungon Ardian Kozniku, ish reprezentues i Kroacisë dhe fitues i medaljes së bronztë në Kampionatin Botëror në vitin 1998.

Image

Ardian Kozniku

Kozniku ka qenë pjesë e Hajdukut të Splitit, kohën kur ishte shënuesi më i mirë (me 12 gola, kampion me ekip) i kampionatit të parë kroat (1991-1992) pas ndarjes nga ish Jugosllavia.  

Nuk është në listë e 50 të nominuarve nëse merret për bazë, se edhe ai ka 7 ndeshje me Kombëtaren e Kroacisë.

“Me rastin e një gjysmë shekulli të zgjedhjes sonë tradicionale, Veçernji list në 14 ditët do t'i lejojë lexuesit të zgjedhin futbollistin më të mirë kroat në pesëdhjetë vitet e fundit, që nga viti 1972, kur ishte futbollisti ynë i parë i vitit, qendërsulmues i Velezhit të Mostarit, Dushan Bajeviq.

Gazetarët e rubrikës sportive ‘Veçernji List’ ranë dakord për listën prej pesëdhjetë kandidatësh për të cilët do të mund të votoni. Ishte një zgjedhje vërtet e vështirë, plot polemika dhe debate”, shkruan mes të tjera “Veçernji list” .

I vetmi shqiptar në listë është Arijan Ademi i Dinamos nga Zagrebi, deri me tash është votuar 5,28 për qind nga lexuesit e 'Veçernj list', ndërsa Luka Modriç  i Realit, prin me 52,33% 

Lista e të nominuarve, kjo është përqindja e votave për secilin deri në këto momente   

Arijan Ademi    5,28 për qind 
Aljosha Asanoviq    0,73% 
Slaven Biliq    0,24%  
Zvonimir Boban 2,89% 
Alen Bokhiq    1,32% 
Marcelo Brozoviç    0,47% 
Ivan Buljan    0,12% 
Vedran Çorluka    0,12% 
Eduardo da Silva    0,62% 
Ivan Gudel    0,67% 
Tomisllav Ivkoviq    0,07% 
Robert Jarni    0,30% 
Jurica Jerkoviç    1,11% 
Niko Kovaç    0,99% 
Robert Kovaç    0,63% 
Mateo Kovaçiç    0,97% 
Andrej Kramariç    0,23% 
Niko Kranjçar    0,59% 
Zlatko Kranjçar    0,37% 
Drazhen Ladiq    0,14% 
Dejan Lovren    1,38% 
Mario Manxhukiç    3,30% 
Marko Mlinariç    0,77% 
Luka Modriç    52,33% 
Drazhen Muzhiniç    0,10% 
Ivica Oliç    0,31% 
Ivan Perishiç    0,62% 
Stipe Pletikosa    0,09%
Danijel Pranjiç    0,30% 
Robert Prosineçki    6,75% 
Dado Prsho    0,24% 
Ivan Rakitiç    1,28% 
Mladen Ramljak    0,11% 
Milan Rapaiç    0,24% 
Josip Skoblar    0,32% 
Zvonimir Soldo    0,08% 
Darijo Srna    0,37%
Mario Staniç    0,09% 
Danijel Subashiç    0,14% 
Dario Shimiç    0,19% 
Josip Shimuniç    1,48%
Igor Shtimac    0,16% 
Davor Shuker    8,25% 
Ivica Shurjak    0,38% 
Igor Tudor    0,19% 
Domagoj Vida    0,14% 
Goran Vlaoviç    0,09% 
Zlatko Vujoviq    0,41% 
Zoran Vuliq    0,11% 
Velimir Zajec    1,91%

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat