Fadil Muriqi befason, Ajet Shosholli ia kthen...  

Futboll

Fadil Muriqi befason, Ajet Shosholli ia kthen...  

Nga: Kemajl Goca Më: 18 maj 2022 Në ora: 13:46
Fadil Muriqi befason, Ajet Shosholli ia kthen...  

Legjenda e futbollit të Kosovës, Fadil Muriqi, tash e një kohë jeton e vepron në Australi. 

Muriqi sot ka befasuar me një postim të shkurtër, duke shkruar: “Stërvitja e parë me veteranët e Juventusit pas një kohe të gjatë”.

Muriqi apo Maradona i Kosovës, ka qenë pjesë e Prishtinës së gjeneratës së artë dhe si sot mbahet mend goli i tij në vitin 1986 (me 13 prill të vitit 1986), kur nga gjuajtja e lirë rreth 25 metra e mposhti portierin e Partizanit të Beogradit, Fahrudin Omeroviq, ndërsa Prishtina fitoi ballafaqimin me 1:0 para 40 mijë shikuesve. 

Po ashtu edhe het-trik-u i tij (me 30 mars 1986), kur e mundën me 3:2 Velezhit e Mostarit, duke e lënë të shtangur portierin Petranoviq.  

Nga ana tjetër, trajneri i trajnerëve, Ajet Shosholli,  ndryshe kryetrajner i Prishtinës në Ligën e Parë ish jugosllave, nga java e tretë e nëntorit të vitit 1984 e deri në pranverën e vitit 1985, ka komentuar në postimin e Muriqit: “Me cilësinë që e ke pas, ke mund të stërvitesh me Juventusin edhe në kohërat kur ke qenë pjesë e Prishtinës”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat