Manchester City zgjedh avokatin

Futboll

Manchester City zgjedh avokatin

Më: 8 shkurt 2023 Në ora: 19:30
Manchester City zgjedh avokatin

Manchester City është akuzuar nga Premier League për më shumë se 100 shkelje të rregullave ekonomike dhe financiare të vendosura nga liga më e mirë angleze e futbollit.

Referenca bëhet fjalë për sponsorët e “fryrë” të hetuar tashmë nga UEFA në vitet e kaluara, për kontratat me ish-trajnerin italian Roberto Mancini dhe për transferimet e lojtarëve të mitur, raste të cilat tashmë kanë sjellë sanksione për klube të tjera si Chelsea.

Sipas gazetës angleze Mirror, City ka punësuar një nga avokatët më të shtrenjtë anglezë për t’u marrë me të gjitha akuzat e ngritura nga Premier League.

Ky është Lord Pannick i Blackstone Chambers. Pannick është i njohur me rastin e Cityt pasi mbrojti Qytetarët në apelimin e tyre në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv në vitin 2020, kur një ndalim fillestar dy-vjeçar nga garat e kupave evropiane i kërkuar nga UEFA u përshkallëzua vetëm në një gjobë.

Angazhimi i avokatit, sipas vlerësimeve të Mirror, mund t’i kushtojë Manchester Cityt si Kevin De Bruyne, lojtari që fiton më shumë në Premier League pasi Cristiano Ronaldo fluturoi në Arabinë Saudite duke lënë skuadrën tjetër të Mançesterit: United.

Për sa i përket dëmshpërblimit, avokati Pannick mund t’i kërkojë klubit deri në 80 mijë paund në ditë (me kursin aktual rreth 90 mijë euro), një shpërblim që do ta çonte shifrën javore në 400 mijë paund, pikërisht atë që merr De Bruyne.

Pannick do të punojë me Paul Harris të Monckton Chambers dhe do të përballet me këshilltarin e përgjithshëm të Premier League Kevin Plumb dhe kolegun e tij në Blackstone Chambers, Adam Lewis.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat