Itali - Suedi, Ventura i thotë të gjitha: Kurrë nuk i kërkova De Rossit të hynte

Futboll

Itali - Suedi, Ventura i thotë të gjitha: Kurrë nuk i kërkova De Rossit të hynte

Më: 23 shkurt 2024 Në ora: 22:59
De Rossi

Ish-trajneri i kombëtares rikthehet për të folur për zhgënjimin në 2017 për shkak të moskualifikimit në Kupën e Botës, referenca është për një skenë që është bërë e famshme

Të gjithë kanë ende në sytë e tyre zemërimin e Daniele De Rossi, trajneri aktual i Romës, më 13 nëntor 2017, ditën kur Italia e trajnerit Gian Piero Ventura barazoi 0-0 kundër Suedisë në ndeshjen e dytë të play-off-it dhe tha lamtumirë për t'u kualifikuar në Botërorin e ardhshëm.

Pasi humbën ndeshjen e parë 1-0, të kaltërit patën vështirësi të mëdha në Meazza për të thyer bllokimin.

Në fund kamerat filmuan De Rossin duke u ankuar teksa fliste me një bashkëpunëtor të Venturas, ku dukej qartë(të paktën kështu u mendua në atë kohë)  kërkesa e mesfushorit të atëhershëm verdhekuq për të lënë Insigne të hynte në vend të tij, duhej të shënonin një gol për të fituar.

Megjithatë, vite më vonë, vetë Ventura e mohoi këtë hipotezë për Kiss Kiss Napoli: "Nëse është e vërtetë që doja të fusja në fushë De Rossin dhe jo Insigne? Një nga gjërat më të rreme që është thënë ndonjëherë.

Por imagjinoni, në atë periudhë thuhej gjithçka. Unë kurrë nuk i kërkova De Rossit të hynte, nuk fola kurrë me të në atë moment. De Rossi po fliste me trajnerin e atletikës, i cili i kërkoi të shpejtonte pak nxemjen"..

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat