Dikur e fitoi Kupën e Botës me Gjermaninë, tani me biznes po merr milionat

Futboll

Dikur e fitoi Kupën e Botës me Gjermaninë, tani me biznes po merr milionat

Më: 27 shkurt 2024 Në ora: 10:12
Lukas Podolski

Futbollisti Lukas Podolski ka ndërtuar perandori të biznesit, duke arritur pasurinë e tij neto në 177.5 milionë funte.

Bizneset e ish-sulmuesit të Arsenalit përfshijnë një varg të qebaptoreve dhe një markë akulloresh në vendlindjen e tij në Gjermani.

Ndërkohë, ai ka nisur edhe një festival muzikor, qendër sportive dhe një turne futbolli ku marrin pjesë influencues, ish-lojtarë dhe fansa.

Megjithatë, në Gjermani, 38-vjeçari ka ndërtuar perandorinë e tij të biznesit.

Ai ka lansuar për herë të parë markën e tij të ëmbëlsirave Ice Cream United në vitin 2017, dy vjet pasi u largua nga Arsenali.

Biznesi u themelua në distriktin belg të Kolnit, shtëpia e klubit të parë profesionist të Podolskit.

Një vit më vonë, dyqani i tij i parë i qebapëve Mangal Doner u hap në qytet dhe tani përbëhet nga rreth 30 degë në të gjithë Gjermaninë.

Mendja e tij e biznesit e ka parë atë të rrisë vlerën e tij neto në 177.5 milionë funte.

Kjo shifër përfshin të ardhurat e tij në karrierë si lojtar, me Podolski një nga lojtarët më të paguar të Arsenalit gjatë kohës së tij në klub.

Sipas Capology, ish-reprezentuesi gjerman fitonte 100 mijë funte javë në stadiumin Emirates.

Sulmuesi veteran gjithashtu vazhdon të performojë në fushë dhe tani është në sezonin e tij të tretë me skuadrën polake Gornik Zabrze.

Në nivel ndërkombëtar, Podolski ishte pjesë e skuadrës gjermane që fitoi Kupën e Botës në 2014.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat