Arabia Saudite synon tre futbollistë të Barcelonës

Futboll

Arabia Saudite synon tre futbollistë të Barcelonës

Më: 28 shkurt 2024 Në ora: 19:37
Foto ilustrim

Barcelona përballet me një sfidë te madhe financiare dhe me probleme te vazhdueshme por edhe me nje merkato qe do te ndryshoje shume gjera ne vere dhe me sulmet e vazhdueshme nga Arabia Saudite, ku klubet me ambicie kolosale duan të joshin yjet e klubit katalunas.

Ky fenomen, i cili u intensifikua verën e kaluar me largimin e lojtarëve të njohur në Lindjen e Mesme, duket larg ndalimit.

Përpjekjet për të forcuar ligën saudite, në përgatitje për Kupën e Botës 2034, kanë çuar në një kërkim agresiv për talentë, duke përfshirë anëtarë të shquar të Barcelonës.

Një nga emrat që bën jehonë në këtë kontekst është Raphinha, prania e së cilit në radarin e futbollit saudit është e pamohueshme. Edhe pse braziliani ka zgjedhur të qëndrojë te Barça në të kaluarën, ofertat e reja mund ta tundojnë atë të rishqyrtojë pozicionin e tij. Me daljen në skenë të të rinjve si Lamine Yamal, drejtuesit e klubit katalanas e kuptojnë mundësinë e një largimi, megjithëse kanë besim për ta mbajtur atë.

Nga ana tjetër, situata e Robert Lewandowskit i shton një nuancë tjetër këtij komploti.

Pavarësisht rrënjëve të tij në Barcelonë dhe rolit të tij vendimtar në ekip, interesi saudit, me ofertat e tij joshëse, vë në dyshim qëndrueshmërinë e tij. Vendimi, në fund të fundit, bie mbi lojtarin dhe gatishmërinë për të vazhduar të jetë një pjesë kyçe në skemën e Barçës.

Së fundi, rasti i Marc-Andre ter Stegen i shton një element tjetër enigmës. Edhe pse portieri gjerman është në fokusin e klubeve saudite, angazhimi i tij në Barcelonë dhe situata e tij kontraktuale deri në vitin 2028 sugjerojnë se një largim nuk do të kishte gjasa. Sidoqoftë, perspektiva e një kontrate të fundit të madhe mund të ndikojë në vendimin e tij.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat