Italia pret verdiktin final

Futboll

Italia pret verdiktin final

Më: 23 maj 2024 Në ora: 18:52
Dybala

Atalanta fitoi Europa League 2023/24:

Perëndesha – sic quhet ne italisht, “Dea'” mund të festojë pas një paraqitjeje të jashtëzakonshme kundër Bayer Leverkusen, e pamposhtur për më shumë se një sezon (51 ndeshje) dhe e freskët nga triumfi në atdheun e tyre si Kampione Gjermanie per here te pare ne histori.

Atalanta asgjëson plotësisht skuadrën e Xabi Alonso-s me një 3-0 shumë të pastër, të gjitha të shënuara nga Ademola Lookman, e cila shënon hat-trick dhe bën shfaqje.

Atalanta i jep Italisë fitoren e parë në Ligën e Evropës që nga Parma në 1999 dhe me këtë fitore, duke u renditur e pesta në ligë (kujdes, cdo vend mbi vendin e peste do te nxirrte jashte loje Romen), do të siguronte vendin e gjashtë në Champions League për ekipet italiane: Roma do të përfitojë prej saj.

Këtu është renditja e Serie A, duke nxjerrë në pah gjashtë skuadrat që do të shkonin në Champions League në sezonin 2024/25. Kujtojme qe Atalanta ka edhe nje ndeshje me pak, ate ndaj Fiorentinas, qe do ta luaje ne qershor.

1. Inter 93 pikë
2. Milan 74
3. Bologna 68
4. Juventus 68
5. Atalanta 66 *
6. Roma 63

4 ndeshje qe mund te ndikojne:

Atalanta-Torino

Empoli-Roma

Genoa-Bologna

Juventus-Monza

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat