Kosova, në heshtje para ndeshjes me Greqinë

Hendboll

Kosova, në heshtje para ndeshjes me Greqinë

Më: 8 janar 2022 Në ora: 12:14
Kosova, në heshtje para ndeshjes me Greqinë

Humbja e fundit (20:21) në Prishtinë nga Greqia është përjetuar rëndë në taborin e Kombëtares së Kosovës në hendboll (meshkujt).

Humbje që ka futur në heshtje të thellë komplet taborin e Kombëtares së Kosovës.

Por një gjë është e qartë dhe që duhet ta dijnë një herë e mirë brenda taborit të Kombëtares së Kosovës, se humbjet janë pjesë e sportit!

Humbjet duhet të merren me sportivitet e të mendosh të fitosh në sfidën e radhës si bie fjala nesër (në orën 14.00) në Athinë kundër Greqisë, në kuadër të xhiros së katërt të parakualifikueseve për Kampionatin Botëror.

Të gjithë e kuptojnë zhgënjimin e tyre, kur merret parasysh edhe grupi nuk ka qenë aq i fortë, nga tre ndeshje vetëm një pikë është edhe dështim, nuk do të thotë se ende nuk kanë gjasa, por me kusht të fitohen të tri ndeshjet e fundit.

Një heshtje e tillë moti nuk është pa në kombëtaren e Kosovës, por sikur të ishte fituar Greqia do të ishte atmosfera pak më ndryshe e më relaksuese.

 Fakti tjetër është se para fillimi të ciklit kualifikues, optimizmi ka qenë i jashtëzakonshëm, paksa edhe i ka ”mashtrur” fitorja e barazimi me Rumaninë, duke i rritur më shumë se sa duhej pritshmëritë e tyre!   
Greqia kryeson grupin me 6 pikë, duke lënë pas Turqinë 4, Kosovën 1 dhe Belgjikën 1.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat