Besa Famgas kampione pa asnjë humbje

Hendboll

Besa Famgas kampione pa asnjë humbje

Më: 5 maj 2022 Në ora: 22:36
Besa Famgas kampione pa asnjë humbje

Besa Famgas ka vazhduar dominimin e plotë në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt).

Besa të enjten në Prishtinë e fitoi titullin e kampionit për edicionin 2021/2022. Madje këtë titull e ka fituar në mënyrë të veçantë, duke mos lëshuar asnjë pikë gjatë gjithë kampionatit.

Pasi fitoi 18 ndeshjet e pjesës së rregullt të kampionatit, skuadra pejane i fitoi edhe dhjetë ndeshje në Superligën A.

Image

Në gjysmëfinale të plejofit e mposhti dy herë Rahovecin, ndërsa bilanc të njëjtë kishte edhe ndaj Prishtinës në finale të plejofit. Për Besën e Pejës është titulli i nëntë rresht. Është i 16-ti pas luftës, ndërsa dy tituj të tjerë i kishte fituar në vitet e nëntëdhjeta.

Ndeshjen e dytë finale, Besa e fitoi ndaj Prishtinës me rezultat 38:34. 15 minutat e parë u takuan vendasve që ishin në epërsi të lehtë. Por më pas pejanët u mobilizuan dhe shkuan në pushim me epërsi prej 19:15. Lojtarët e Prishtinës e kanë dhënë më të mirën edhe në pjesën e dytë, por pa rrezikuar epërsinë e mysafirëve.

Egzon Gjuka i shënoi 9 gola për Besën. 8 i kishte Kastriot Jupa, derisa 5 i realizoi Deniz Terziqi. Agon Bajqinovci ishte më efikasi te Prishtina me 8 gola. Nga 5 i shënuan Vlerson Zherka e Yll Visoka.

Kupën e kampionit, kapitenit të Besa Famgas, Nikola Prce, ia dorëzoi presidenti i FHK-së, Eugen Saraçini.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat