Kastrioti finalisti i parë i Kupës së Kosovës

Hendboll

Kastrioti finalisti i parë i Kupës së Kosovës

Nga: Më: 14 maj 2022 Në ora: 20:04
Kastrioti finalisti i parë i Kupës së Kosovës

Kastrioti është në finalen e madhe të Kupës së Kosovës në hendboll. 

Ferizajasit shënuan fitore të thellë me rezultat 35:24 ndaj Deçanit, në gjysmëfinalen që u zhvilluan në palestrën e sportit “Bill Clinton” në Ferizaj,.

Deçani nuk u tregua i denjë për Kastriotin dhe lëshoi rastin historik që të jetë në finale. 

Te Kastrioti shkëlqeu portieri Dardan Dugolli me shumë pritje. Me lojë të mirë u dallua edhe pivoti Jeton Bislimi, që u shpall lojtari më i mirë i ndeshjes te skuadra ferizajase. Te Deçani më i miri u shpall Drilon Tahirukaj.

Ferizajasit që nga fillimi nisën shkëputjen në rezultat dhe pas 30 minutave rezultati ishte 17:11.

Epërsia vazhdoi të rritej në pjesën e dytë. Në fund rezultati ishte 35:24 në të mirë të Kastriotit. Ferizajasit shfaqën hendboll të bukur dhe shënuan gola të veçantë.

Lëvdata meriton edhe Deçani që nuk u dorëzua deri në fund dhe shfaqi shpirt luftarak.

Samid Mekiq me 9 gola ishte më efikasi te Kastrioti. 6 gola i shënoi Aldi Rudari, derisa nga 5 i shënuan Guilherme Da Silva dhe Hamdi Salihu.

Jeton Bislimi shënoi 4 gola, por kontribuoi shumë si në sulm ashtu edhe në mbrojtje. Freski në lojën e ferizajasve solli Arben Dugolli që ishte kreator i lojës në sulm.

Te Deçani, Drilon Tahirukaj shënoi 8 gola. 6 i kishte Arbios Mushkolaj, derisa 4 i shtoi Përparim Shala. Albion Loshaj shënoi 3 herë, ndërsa 2 gola i realizoi Arion Tanushi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat