Besa Famgas më e mirë, fiton Kupën e Kosovës 

Hendboll

Besa Famgas më e mirë, fiton Kupën e Kosovës 

Nga: K. Goca Më: 15 maj 2022 Në ora: 19:04
Besa Famgas më e mirë, fiton Kupën e Kosovës 

Besa Famgas është fitues i Kupës së Kosovës në hendboll.

Pejanët shënuan fitore me rezultat 30:24 (16:12) ndaj Kastriotit të Ferizajt, në finalen e Kupës së Kosovës, që u zhvillua në palestrën e sportit “Bill Clinton” në Ferizaj.

Për Besën është Kupa e 14-të që nga pavarësimi i sportit të Kosovës nga ai ish jugosllav. 

Hendbollisti Egzon Gjuka është më efikasi me 8 gola, i ndihmuar nga Victor Alonso 5, ndërsa te ferizajasit Da Silva ishte më efikasi, me gjithsejt 5 gola.

Kryetrajneri i Besës, Arben Muqolli, është krenar, pasi që pas titullit fiton edhe Kupën, duke e kurorëzuar edicionin me kurorën e dyfishtë.

Fituesit e Kupës

2021/22 Besa Famgas
2020/21 Besa Famgas
2019/20  Besa Famgas              
2018/19 Kastrioti
2017/18  Besa Famgas
2016/17  Besa Famiglia
2015/16  Besa Famiglia
2014/15 Besa Famiglia             
2013/14 Besa Famiglia             
2012/13  Prishtina             
2011/12 Besa Famiglia             
2010/11 Besa Famiglia             
2009/10  Besa Famiglia             
2008/09 Kastrioti             
2007/08  Prishtina             
2006/07 Kastrioti             
2005/06 Kastrioti             
2004/05  Besa 
2003/04  Kastrioti
2002/03 Besa 
2001/02  Trepça             
2000/01 Prishtina
1999/00  Prizreni
1998/99 (Kupa nuk u zhvillua për shkak të luftës)
1997/98  (Kupa nuk u zhvillua për shkak të luftës)
1996/97 Vëllaznimi
1995/96  Besa             
1994/95 Llapi             
1993/94 Trepça             
1992/93 Prishtina
1991/92 Kastrioti

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat