Cili është niveli i thatësisë në Kosovë për vitin hidrologjik tetor 2019 -shtator 2020?

Kosova

Cili është niveli i thatësisë në Kosovë për vitin hidrologjik tetor 2019 -shtator 2020?

Më: 5 janar 2021 Në ora: 09:50
Foto Ilustrim

Me qёllim tё informimit tё publikun, kompanive regjionale te ujesjellesit dhe politikbёrёsve, pёr nivelin e thatёsisё/lageshtisё nё Kosovё, nё mёnyrё qё tё arrihet menagjim mё i mirё i resurseve ujore dhe zhvillim tё qёndrueshёm ekonomik, IHMK pёmes sektorit tё hidrologjisë, në vazhdimësi bënë vlersimin e nivelit të thatësisë/lagështisë në Kosovë bazuar në indeksin e standardizimit të reshjeve /SPI.

Nga analiza e indeksit tё standardizimit tё reshjeve /SPI pёr vitin hidrologjik tetor 2019- shtator 2020 ёshtё verejtё se kushtet e thatёsisё/lagёshtisё nё pjesёn veriore dhe verilindore tё Kosovёs janё nё nivelin e njё ngritje tё lehtё tё lagёshtisё /SIM dhe nё nivelin afёr normales /N, e nё disa vende, si nё afёrsi tё Podujevёs dhe tё Leposaviqit, nё lagёshti tё moderuar /MIM.

Nё pjesёn veriperёndimor, juglindore dhe pjesёrisht pjesa qendrore e Kosovёs janё dominuar me nivelin e lagёshtisё normle dhe afёr normales/N. Ndёrsa pjesa jugore, jugperёndimore dhe pjesёrisht pjesa qendrore e Kosovёs ёshtё dominuar me kushte tё thatёsisё sё ulёt /MID, me pёrjashtim tё zonёs sё Prizrenit ku ёshtё paraqitё gjendje e thatёsisё sё moderuar, siç shihet edhe nga harta e paraqitur mё lartё.

Ne pergjithesi bazuar ne ideksin e standardizimit te reshjeve /SPI te paraqitur edhe ne menyre hartografike, gjate vitit hidrologjik 2019/2020 kushtet e thatesise/lageshtise ne Kosovё ishin tё ndryshueshme ne aspektin hapsinor, qe nёnkupton se edhe shpёrndarja hapsinore e sasisё sё reshjeve nё Kosovё ka qenё heterogjene

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat