Kryetari Bulliqi dhe përfaqësuesit e MAPL nënshkruan marrëveshjen për Grantin e Performancës Komunale

Kosova

Kryetari Bulliqi dhe përfaqësuesit e MAPL nënshkruan marrëveshjen për Grantin e Performancës Komunale

Më: 16 mars 2021 Në ora: 17:28
Shpejtim Bulliqi

Kryetari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka pritur sot në takim Hamdi Fazliun dhe Ganimete Salihun -përfaqësues të Ministrisë së Pushtetit Lokal, me të cilët ka nënshkruar marrëveshjen për Grantin e Performancës Komunale.

Marrëveshja e nënshkruar ka për qëllim bashkëpunimin në mes palëve për pjesëmarrje në Grantin e Performancës Komunale (GPK) për vitin 2021 dhe krijon kornizën për përkrahje financiare me qëllim të ngritjes së performancës komunale.

Në bazë të marrëveshjes, trepalëshe MAPL, Komunës së Podujevës dhe Helvetas Swiss Intercooperatinon Kosova, komuna obligohet do të shfrytëzojë menaxhojë fondet e marra nga GPK në përputhje me legjislacionin e zbatueshëm në Kosovë.

Komuna gjithashtu zotohet se do të ofrojë të dhëna të sakta në lidhje me çështjet e kërkuara për pjesëmarrje në GPK.

Ky grant bashkëfinancohet nga Qeveria e Kosovës e përfaqësuar nga MAPL, Qeveria e Zvicrës, Qeveria e Suedisë dhe Qeveria e Norvegjisë të përfaqësuar nga HSIK-DEMOS II.

Në takimin e sotëm me rastin e nënshkrimit të marrëveshjes ishte i pranishëm edhe drejtori i Drejtorisë për Buxhet dhe Financa, Fatlum Osmani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat