Osmani dhe Konjufca bëjnë homazhe në Çikatovë dhe Poklek

Kosova

Osmani dhe Konjufca bëjnë homazhe në Çikatovë dhe Poklek

Më: 17 prill 2021 Në ora: 07:14
Vjosa Osmani – Sadriu, Glauk Konjufc

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani – Sadriu dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufc, në ora 11:30 do të bëjnë homazhe në kompleksin memorial në Çikatovë.

Ndërsa, më pas Presidentja Osmani dhe Kryetari Konjufca do të bëjnë homazhe në kompleksin memorial në Poklek.

Në masakrën e Poklekut forcat paramilitare serbe vranë 54 anëtarë të familjeve Muqolli dhe Elshani, shumica prej të cilëve ishin gra, fëmijë e pleq.

Ndërsa në Çikatovë, po të njëjtën ditë, forcat serbe masakruan 24 qytetarë, po ashtu gra fëmijë e pleq.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat