Prezantohet ndikimi që ka patur pandemia mbi shëndetin mendor të popullatës

Kosova

Prezantohet ndikimi që ka patur pandemia mbi shëndetin mendor të popullatës

Më: 27 tetor 2021 Në ora: 06:51
Ilustrim

Asociacioni i Psikologëve të Kosovës (APKO) dhe Terre des hommes - Kosovo(TDH) Child Protection Hub është duke realizuar konferencën për perspektivën psikologjike dhe sociale mbi shëndetin mendor gjatë Pandemisë COVID-19, që do të mbahet në Prishtinë.

Në konferencë, studius të ndryshëm do të prezantojnë studimet e tyre që pasqyrojnë ndikimin që ka patur pandemia Covid19 mbi shëndetin mendor të popullatës në Kosovë.

Organizata ndërkombëtare kanë paralajmëruar se ndikimi i COVID-19-ës te shëndeti mendor dhe mirëqenia e fëmijëve dhe e të rinjve mund të vijojë për shumë vite.

 Sipas zbulimeve të hershme nga një anketë ndërkombëtare për fëmijët dhe të rriturit e zhvilluar nga UNICEF-i dhe Gallup-i në 21 vende - e përmendur në raportin ‘Gjendja e Fëmijëve në Botë 2021’ - mesatarisht, 1 në 5 të rinj të anketuar të moshës 15-24 vjeç shpreheshin se shpesh ndiheshin të dëshpëruar ose kishin pak interes për të bërë gjëra.

Teksa COVID-19-a hyn në vitin e tij të tretë, ndikimi mbi shëndetin mendor dhe mirëqenien e fëmijëve dhe të rinjve vazhdon të jetë një barrë e rëndë.

Sipas të dhënave më të fundit në dispozicion të UNICEF-it, të paktën 1 në 7 fëmijë në nivel global është prekur drejtpërdrejt nga izolimi, ndërsa mbi 1.6 miliardë fëmijë kanë vuajtur nga mungesa e arsimit.

Prishja e rutinës, arsimit, argëtimit, si dhe shqetësimi për të ardhurat dhe shëndetin e familjes ka bërë që shumë të rinj të ndihen të frikësuar, të zemëruar dhe të shqetësuar për të ardhmen e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat