Inspektorët sanitarë do të shqiptojnë gjoba me pajisje elektronike

Kosova

Inspektorët sanitarë do të shqiptojnë gjoba me pajisje elektronike

Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 07:19
Këta tabletë aktualisht po programohen në mënyrë që të jenë gati për inspektorët.

Në tavolinën e Inspektoratit Sanitar kanë arritur një numër i madh i pajisjeve elektronike. Këta tabletë aktualisht po programohen në mënyrë që të jenë gati për inspektorët.

Tash e tutje ata do të kryejnë inspektime në një platformë që pritet të krijohet së shpejti.

Lamir Thaçi, zëdhënësi në Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë thotë se projekti është në fazën e parë, dhe se këta tabletë u kanë ardhur nga Komisioni Evropian.

Në këtë sistem do të mund të kenë qasje edhe qytetarët, për të parë gjobat e tyre.

Nga kjo Agjenci thonë se do të ketë një transparencë për punën që inspektorët e bëjnë në terren.

Inspektorët po vazhdojnë të jenë në krye të detyrës për të shikuar se a po respektohen masat anti-Covid dhe vetëm gjatë javës së fundit janë shqiptuar më shumë se 150 gjoba.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat