Drenasi, e vetmja komunë ku nuk ka ndodhur asnjë shkurorëzim gjatë marsit

Kosova

Drenasi, e vetmja komunë ku nuk ka ndodhur asnjë shkurorëzim gjatë marsit

Më: 23 maj 2022 Në ora: 09:16
Foto ilustrim

Shikuar për muaj, numri më i madh i divorceve shënohet në muajin shkurt, gjithsej 122.

Të dhëna të ngjashme përpunohen çdo muaj nga Agjencia e Statistikave të Kosovës.

Njëra nga pikat që ngjallë më së shumti interesim e ne disa raste edhe shqetësim, është numri i lartë i shkurorëzimeve.

Në tre muajt e parë të vitit, në “Statistikat e Lindjeve Vdekjeve Kurorëzimeve dhe Shkurorëzimeve” figurojnë 344 shkurorëzime.

Shikuar për muaj, numri më i madh i divorceve shënohet ne muajin shkurt, gjithsej 122. Ne janar figurojnë 119 shkurorëzime.

Kurse nga tre muajt, numri më i vogël është në shkurt, ku të raportuara janë 103.

Sipas sociologut Halim Emrullahu ka një arsye kryesore që numri i divorceve po rritet.

Emrullahu pohoi që disa nga arsyet pse ndodhin kaq shumë divorce janë edhe mos ndarja e përgjegjësive.

Nga te dhënat e raportit per muajin masrs, nga 103 shkurorëzimet, numri me i madh i tyre ishte ne Prizren, ku figurojnë 16 dhe ne Prishtine ku janë 11 te tilla.

Ne anën tjetër, nga komunat me shumice shqiptare, Drenasi është i vetmi ku nuk është raportuar për asnjë shkurorëzim gjate marsit

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat